Prohlédni si nejnovější index aktivity komárů.
Mapu komárů vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vždy na několik dní dopředu. Na hodnoticí škále od 1 do 5 stanovuje aktivitu tohoto hmyzu od nepatrné po mimořádnou.
Index aktivity komárů nevyjadřuje absolutní počet komárů, nýbrž vhodnost počasí pro jejich letovou aktivitu. Nejvyšších stupňů dosahuje za teplého bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí.
„Vývoj komárů je ovlivněn počasím, zejména teplotou a vlhkostí, po celou dobu vývoje jedinců. Teplota zkracuje čas pro natrávení krve samičkou, což je nezbytný předpoklad pro vytvoření vajíček. Nově vylíhnutí komáři jsou rovněž citliví k podmínkám prostředí, ohrožuje je zejména sucho a vítr. Jako optimální je u komárů uváděn rozsah teplot 15–28 °C, maximum mezi 30–40 °C,“ uvádí meteorologové a meteoroložky.
Kde ti hrozí štípance?
V sobotu hrozí nejvyšší riziko štípanců v okresech Břeclav, Znojmo a Brno-venkov, ve kterých ČHMÚ uvádí „mimořádnou aktivitu“. Poštípání ti hrozí také v případě, že zavítáš do okresu Olomouc. Naopak východní okolí Prahy, zejména okresy Kutná Hora, Kolín a Nymburk, bude mít od komárů zřejmě klid.
V neděli se komáří situace zhorší v okrese Pardubice. V pondělí se už ovšem, až na několik výjimek, na většině území ustálí do třetího stupně.