Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Veronika Dlesková
16. srpna 2023 v 13:12
Čas čtení 0:50

Budoucnost podvodů? Zaměstnanci v Česku zavolal deepfake šéf a ptal se na bankovní účet

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Budoucnost podvodů? Zaměstnanci v Česku zavolal deepfake šéf a ptal se na bankovní účet
Zdroj: Pexels/cottonbro/volně k užití

Podvody na internetu jsou čím dál rafinovanější. O tom se přesvědčila i společnost GymBeam a její výkonný ředitel Dalibor Cicman. Právě na bankovní účty této firmy se totiž podvodníci zaměřili.

Cicman v příspěvku na síti LinkedIn popsal, jak se podvodníci pokusili vymámit z jeho kolegy detaily o firemních bankovních účtech. Právě Cicmanovu podobu včetně hlasu totiž umělá inteligence vytvořila. 

Zaměstnanci firmy přišla přes WhatsApp zpráva od účtu, který byl velmi podobný Cicmanovu (obsahovala překlep ve jméně a jiné telefonní číslo). V té mu podvodníci zaslali odkaz na Microsoft Teams a psali, že se musí připojit na schůzku. 

Po připojení na Teams se na videohovoru objevily dvě osoby. Jednou z nich byl Cicman (respektive jeho deepfake), tu druhou představil údajný výkonný ředitel firmy jako externího právníka. Většinu hovoru pak moderoval právě on. 

Firma používala jiné komunikační kanály než podvodníci

V hovoru se podvodníci snažili zjistit zůstatky firemních bankovních účtů a Cicmanova kopie mimo jiné zmínila, že bude dva týdny mimo kancelář. To se kolegovi nezdálo, a proto Cicmanovi ihned napsal přes Slack. „Ten den jsem ho potkal v kanceláři, a proto mi v průběhu hovoru napsal na firemním Slacku. Okamžitě jsem mu řekl, že na Teams videohovoru nejsem,“ přibližuje Cicman. 

31. března 2025 v 16:00 Čas čtení 2:16 ChatGPT začal blokovat generování obrázků ve stylu studia Ghibli. Proč to bylo kontroverzní? ChatGPT začal blokovat generování obrázků ve stylu studia Ghibli. Proč to bylo kontroverzní?

Podle Cicmana bylo štěstí, že se s kolegou ten den potkal a věděl, že dva týdny mimo kancelář nebude. Další skutečnost, která mu přišla podezřelá, byl fakt, že firma využívá ke komunikaci téměř výhradně Slack nebo Google Hangouts, nikoliv Microsoft Teams. 

Domů
Sdílet
Diskuse