Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Veronika Dlesková
16. srpna 2023 13:12
Čas čtení 0:50

Budoucnost podvodů? Zaměstnanci v Česku zavolal deepfake šéf a ptal se na bankovní účet

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Budoucnost podvodů? Zaměstnanci v Česku zavolal deepfake šéf a ptal se na bankovní účet
Zdroj: Pexels/cottonbro/volně k užití

Podvody na internetu jsou čím dál rafinovanější. O tom se přesvědčila i společnost GymBeam a její výkonný ředitel Dalibor Cicman. Právě na bankovní účty této firmy se totiž podvodníci zaměřili.

Cicman v příspěvku na síti LinkedIn popsal, jak se podvodníci pokusili vymámit z jeho kolegy detaily o firemních bankovních účtech. Právě Cicmanovu podobu včetně hlasu totiž umělá inteligence vytvořila. 

Zaměstnanci firmy přišla přes WhatsApp zpráva od účtu, který byl velmi podobný Cicmanovu (obsahovala překlep ve jméně a jiné telefonní číslo). V té mu podvodníci zaslali odkaz na Microsoft Teams a psali, že se musí připojit na schůzku. 

Po připojení na Teams se na videohovoru objevily dvě osoby. Jednou z nich byl Cicman (respektive jeho deepfake), tu druhou představil údajný výkonný ředitel firmy jako externího právníka. Většinu hovoru pak moderoval právě on. 

Firma používala jiné komunikační kanály než podvodníci

V hovoru se podvodníci snažili zjistit zůstatky firemních bankovních účtů a Cicmanova kopie mimo jiné zmínila, že bude dva týdny mimo kancelář. To se kolegovi nezdálo, a proto Cicmanovi ihned napsal přes Slack. „Ten den jsem ho potkal v kanceláři, a proto mi v průběhu hovoru napsal na firemním Slacku. Okamžitě jsem mu řekl, že na Teams videohovoru nejsem,“ přibližuje Cicman. 

29. května 2024 8:00 Čas čtení 9:19 Umělá inteligence ničí naši planetu. „Systémy AI spotřebovávají značné množství elektrické energie a vody,“ varuje expert Umělá inteligence ničí naši planetu. „Systémy AI spotřebovávají značné množství elektrické energie a vody,“ varuje expert

Podle Cicmana bylo štěstí, že se s kolegou ten den potkal a věděl, že dva týdny mimo kancelář nebude. Další skutečnost, která mu přišla podezřelá, byl fakt, že firma využívá ke komunikaci téměř výhradně Slack nebo Google Hangouts, nikoliv Microsoft Teams. 

Domů
Sdílet
Diskuse