Stát momentálně dárce pohlavních buněk nijak nekontroluje. Neexistuje nařízení, které by určovalo maximální počet darování, neevidují se ani lidé vyřazení z programu. Registr dárců totiž v Česku chybí. Vládní novela chce určit pravidla a zavést registr.
Česko je v umělé reprodukci velmocí. V posledních několika letech se stalo destinací, kam přijíždějí páry z ciziny, které nemohou mít děti. Neplodnost tu řeší pomocí darovaných pohlavních buněk. Až 85 procent vajíček darovaných českými ženami dostávají cizinky, informoval server iROZHLAS.cz.
„Česko je cizinkami vyhledáváno jako zdroj darovaných vajíček, což je spojeno s tím, že uvedená léčba je v České republice zákonem povolena, s dostupností dárkyň v systému anonymního darování, s kvalitou léčby a intenzivním marketingem pracovišť asistované reprodukce,“ stojí v ročence za rok 2020, kterou vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Nový registr má chránit dárkyně i příjemce
Nově předložená vládní novela by měla například zabránit, aby dárci své pohlavní buňky poskytovali opakovaně v nepřiměřeném množství. Upravený zákon o zdravotních službách by totiž zavedl povinnost reprodukčních klinik zasílat data o svých dárcích. V současnosti žádný registr neexistuje. Anonymita lidí, kteří darují spermie a vajíčka, by měla zůstat, ale kliniky by musely informace o dárcích hlásit do centrální evidence.
Přehled o tom, kolikrát dárce daruje, má klinika mít proto, aby nenastala konsangvinance (pokrevní příbuznost, pozn. red.), tedy že by se narodily děti ve stejné vesnici od stejných dárců a potom by se vzaly. To by pak mělo genetické důsledky.
V Česku tedy není dostatečná ochrana příjemců darovaných pohlavních buněk. Může se totiž stát, že se narodí dítě s genetickou vadou, kterou testy neodhalí. V takovém případě by již dárce neměl nikdy darovat, kliniky ale nemají povinnost si tuto informaci předávat.
Druhým důvodem je počet darování. V Česku sice není žádný zákon, který by stanovoval maximální počet, ale existuje doporučení. Žena by měla vajíčka darovat maximálně pětkrát. Ale ani tuto informaci si kliniky nepředávají, přitom jde o zdraví dárců i potomků.
Předložený návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude projednávat Poslanecká sněmovna, zatím to vypadá, že zavedení registru by mohlo najít podporu.
„Myslím si, že tyto věci by pod dohledem státu být měly, protože spoléhat se pouze na soukromé subjekty, že mají určité údaje o dárcích, není správně. I s ohledem na země kolem nás, protože poté se stáváme cílovou zemí této turistiky,“ uvedla senátorka Jitka Chalánková (TOP 09).