Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
6. září 2023 12:58
Čas čtení 1:01

V Česku roste počet sebevražd mezi mladými, dobrovolný odchod z života si loni zvolilo 1302 lidí

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku roste počet sebevražd mezi mladými, dobrovolný odchod z života si loni zvolilo 1302 lidí
Zdroj: Unsplash/Damir Samatkulov/volně k užití

Minulý rok vzrostl počet sebevražd oproti trendu z posledních let o 6,5 procenta. Nárůst sebevražd je hlavně v mladších věkových kategoriích.

Až do loňského roku počet sebevražd klesal. V letech 2019 až 2021 si život vzalo kolem 1200 lidí ročně, loni to bylo 1302 Čechů a Češek. Přesnou příčinu vývoje nelze podle odborníků určit.

Pokud znáš někoho, kdo potřebuje pomoc nebo potřebuješ pomoc ty sám, obrať se na následující NONSTOP linky: Linka bezpečí (pro děti a studenty do 25 let včetně): 116 111; Linka duševní tísně (pro celou populaci): 476 701 444; Linka první psychické pomoci (pro dospělé) NONSTOP: 116 123. Další krizové linky nalezneš zde.

Podle Alexandra Kasala z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) jde o kombinaci faktorů, jako jsou například nezaměstnanost, inflace, dostupnost služeb péče o duševní zdraví, společenské klima či kvality osobních vztahů. „Je důležité si uvědomit, že obvykle za sebevraždou nestojí jeden jediný důvod, ale spíše jejich kombinace,“ dodal Kasal.

Podle Světové zdravotnické organizace patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí. Počet pokusů organizace odhaduje až na patnáctinásobek dokonaných sebevražd. V Česku se sleduje kromě jiného i počet hospitalizací pro záměrné sebepoškození. Těch je ročně přes 3000 a nejčastěji se týkají dospívajících a mladých dospělých.

17. května 2024 8:00 Čas čtení 5:02 Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“ Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“

Odborníci z NÚDZ loni upozorňovali na možné zhoršení situace v důsledku dlouhodobého vývoje stavu duševního zdraví a ekonomických dopadů pandemie. Podle údajů Českého statistického úřadu loni v Česku spáchalo sebevraždu 1031 mužů a 271 žen. 

Sebevraždy přibyly zejména v mladších věkových kategoriích, a to 15 až 19, 20 až 24 a 30 až 34 let. „Nejvyšší počty sebevražd připadají na věkovou skupinu 45 až 49 let, kde kvůli sebevražednému jednání v loňském roce zemřelo 148 lidí,“ uvedla Roksana Táborská z NÚDZ.

Domů
Sdílet
Diskuse