Vědecký tým našel na Sicílii několik hnízd invazního mravence ohnivého. Domnívá se, že se jedovatý hmyz, který způsobil problémy v Severní Americe, usadil i v Evropě.
Jedná se o jedovaté mravence červeného zbarvení, kteří se anglicky nazývají ohniví a jsou silně invazním druhem původem z Latinské Ameriky. Druh Solenopsis invicta byl poprvé objeven v roce 1916.
Od té doby se tento druh rozšířil do několika zemí po celém světě, včetně Austrálie, Číny a USA, většinou spolu s hlínou z rostlin, které se z Jižní Ameriky dovážely do různých koutů světa.
Pozor, kouše!
Podle Mattii Menchetti z Institutu evoluční biologie ve španělské Barceloně je tento mravenec považován za jeden z nejhorších invazních druhů, a to zejména kvůli extrémně bolestivému kousnutí, na které jsou někteří lidé navíc alergičtí. Kromě toho, že mravenci škodí lidem, ovlivňují také původní druhy tím, že je vytlačují, a loví dokonce i ptáky a plazy. Navíc se dokáží rozšířit až znepokojivě rychle.
Menchetti výskyt hmyzu v Evropě potvrdila se svými kolegy ve vědeckém článku, který vyšel v časopise Current Biology. „Nález tohoto druhu v Itálii byl velkým překvapením, ale věděli jsme, že tento den jednou přijde,“ komentuje objev Menchetti.
Do roku 2050 mohou být až v Irsku
Po zprávách o několika bolestivých mravenčích bodnutích v pobřežní oblasti Syrakus na Sicílii nalezl tým bioložky Menchetti 88 mravenčích hnízd rozmístěných na ploše 4,7 hektaru. Geneticky byly nejvíce příbuzní červeným ohnivým mravencům nalezeným v Číně a USA.
Odborníci a odbornice předpokládají, že by se mravenci mohli za současných environmentálních podmínek rozšířit do přibližně sedmi procent Evropy, ale s postupujícím globálním oteplováním by se tato oblast mohla zvětšovat. Tito mravenci totiž vyhledávají teplé podnebí.