Sonda byla vypuštěna z kosmodromu NASA na mysu Canaveral v září 2016 a k asteroidu Bennu dorazila přibližně o dva roky později.
Přibližně 250 gramů hornin a prachu, které byly před třemi lety sklizeny ze vzdáleného asteroidu, se úspěšně dostalo na Zemi, což podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) „otevře časovou kapsli k počátkům naší Sluneční soustavy“.
Za potlesku týmu NASA se na živých záběrech ukázalo, jak kapsle v neděli na padáku sestoupila v americkém státě Utah a ukončila svoji šest miliard kilometrů dlouhou cestu.
„Nemožné se stalo možným,“ řekl šéf NASA Bill Nelson a poblahopřál spolupracovníkům k tomu, že na Zemi přinesli největší vzorek asteroidu v historii. „Pomůže to vědcům a vědkyním zkoumat vznik planet, zlepší to naše chápání asteroidů, které by mohly případně narazit do Země, a prohloubí to naše chápání vzniku Sluneční soustavy a jejího formování,“ prohlásil Nelson.
Vědecký tým o zhruba 200 lidech, který využívá 60 různých vědeckých přístupů, doufá, že se mu podaří analyzovat materiál z asteroidu Bennu, aby zjistil, jak vznikl život na Zemi. Tobolka se vzorkem, chráněná tepelným štítem a zpomalená padáky, přistála v poušti a poté byla převezena do laboratoří NASA ve státě Texas k prozkoumání.
Jedná se o první vzorek asteroidu, který se podařilo úspěšně dopravit na Zemi v historii NASA – a pravděpodobně o největší vzorek, jaký byl kdy odebrán.
Sondu vypustili v roce 2016
Sonda byla vypuštěna z kosmodromu NASA na mysu Canaveral v září 2016 a k asteroidu Bennu dorazila přibližně o dva roky později. Po shození vzorku sonda okamžitě pokračovala v cestě k dalšímu asteroidu nazvanému Apophis.
V říjnu 2020 sonda během komplikovaného několikahodinového manévru odebrala vzorek z asteroidu Bennu. Černý asteroid Bennu, pojmenovaný podle staroegyptského božstva, má průměr přibližně 550 metrů. Očekává se, že asteroid proletí blízko Země přibližně za 150 let.