Díky organizaci Compassion in World Farming (CIWF) vzniklo nové video, které upozorňuje na šokující krutost, s jakou se zachází se pstruhy na rybích farmách.
Otřesně záběry zachycují vykuchávání živých ryb, dloubání jejich očí, dusící se ryby drcené ostatními rybami v přeplněných sudech i balení živých ryb do plastových tašek bez vody. Takové chování si ryby nezaslouží. CIWF proto vyzvala Evropskou komisi, aby zavedla právní předpisy na jejich ochranu. Uspěje?
„Omračovací elektrická zařízení byla neúčinná a opakované šoky rybám způsobovaly bolest. Vyšetřovatelé byli svědky řady dalších problémů welfare ryb včetně plísňových infekcí, eroze ploutví, zranění, nemocí a holého prostředí, v němž jsou ryby chovány,“ uvádí organizace. Takové chování je podle CIWF pro rybí farmy v celé Evropské unii typické a okamžitě by mělo být ukončeno.
Kromě krutého zacházení s rybami pak vyšetřování na rybích farmách odhalilo i další problémy – ryby často žijí ve vodě, v níž se nachází uhynulá zvířata, výkaly i zbytky krmiva. To není zdravé ani pro ně, ani pro člověka, který je zkonzumuje.
Ryby cítí bolest
„Na záběry brutálních praktik, jako je kuchání živých ryb nebo vydloubávání očí, bylo i pro mě opravdu těžké se podívat. Vědecký výzkum přitom už delší dobu jasně prokazuje, že ryby jsou vnímaví tvorové, schopní cítit bolest a utrpení stejně jako ostatní zvířata. Je proto naprosto nepřijatelné, aby toto barbarské chování pokračovalo,“ uvedla Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.
„Je smutné, že i u nás se stále s rybami často zachází jako s neživými předměty, které nic necítí. Musíme zajistit, aby tato vnímavá zvířata byla chráněna před krutostí, a to prostřednictvím komplexních právních předpisů specifických pro daný druh, a naléhavě vyzýváme EU, aby takové právní předpisy na jejich ochranu neprodleně zavedla,“ dodala.
Nicméně přesvědč se o krutosti na rybích farmách sám*sama: