Evropská komise ve středu doporučila, aby byly s Ukrajinou a Moldavskem zahájeny přístupové rozhovory. Babiš se proti tomu ve videu na sítích ohradil.
Ukrajina i Moldavsko mají od loňského června status kandidátských zemí do Evropské unie. Vše ale musí jednohlasně schválit všechny členské země. Hlavy států o tom budou rozhodovat na summitu v prosinci. Použití práva veta se očekává třeba od Maďarska.
Babiš podle politologa láká voliče SPD
„Je to silný a historický krok, který otevírá cestu k silnější EU s Ukrajinou jako jejím členem,“ napsal ke kroku Komise ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Země se podle něj teď soustředí na reformy, díky kterým splní podmínky stanovené Komisí. Ty se týkají hlavně finanční správy, legislativy a boje s korupcí.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se proti přijetí Ukrajiny vyjádřil v jednom ze svých videí na sociálních sítích. „(Ukrajina) neplní žádné podmínky, mimo jiné je to jedna z nejzkorumpovanějších zemí tady v blízkém okolí,“ řekl. Radši by prý chtěl západní Balkán – Srbsko, Bulharsko a Rumunsko – do Schengenu.
„Ač má část voličské základny ANO v současné době k Ukrajině podobný postoj, myslím, že hlavním adresátem jsou potenciální voliči, které chce nalákat od SPD a jiných podobných subjektů, jejichž postoj k Ukrajině je velmi radikální,“ popsal politolog Petr Just.
Podobně se na adresu Ukrajiny poměrně nedávno vyjádřil bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Kdokoliv měl kdy co do činění s Ukrajinou, ví, že je to země, která je korupcí prorostlá ve všech úrovních společnosti. Navzdory snahám není připravena na vstup do EU, potřebuje obrovské vnitřní reformy,“ uvedl.