Bývalý policejní instruktor a prezident spolku Liga Libe Pavel Černý poskytl rozhovor na téma prevence masové střelby v Česku.
Bariéry, kontrolní rámy a stanoviště nejsou podle bývalého policejního instruktora Pavla Černého řešením, které by do budoucna zabránilo opakování případů podobných střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) z minulého týdne. Fronty, které by u nich vznikaly, by byly také terčem, popřípadě by si útočník mohl vybrat jiné cíle v okolí, řekl Černý v rozhovoru s ČTK.
Řešení podle něj neznamenají ani zákazy držení zbraní nebo plošné psychotesty pro držitele zbrojních průkazů. Přínos by naopak měla cvičení a školení připravující na novodobé bezpečnostní hrozby.
Jak ovšem v reakci na rozhovor poznamenali ostatní v čele s novinářem Janem Moláčkem z Deníku N, Černý mimo jiné vede platformu Liga Libe, která zastupuje zájmy vlastníků legálních zbraní. Nelze jej tak v tomhle případě považovat za nezávislého experta, spíše naopak.
Ve veřejném prostoru se po střelbě na FF UK začíná v posledních dnech dít něco podobného jako v USA po každé masové střelbě. Zatímco jeden tábor vybízí politiky k rychlé reakci v podobě zpřísnění podmínek pro pořízení a následné legální držení zbraní (řeč je zejména o psychotestech), druhý se proti podobným „omezením“ brání a raději argumentuje například trénováním mládeže.
Podle Víta Rakušana (STAN) sněmovnou však brzy projde novela zákona o zbraních, která jej v některých ohledech zpřísní.