Více než polovina žen v Česku má podle nejnovějšího průzkumu centra ProFem zkušenost s nějakou formou sexualizovaného násilí. Celkově to bylo dokonce 58 procent dotázaných žen. Znásilnění podle tohoto průzkumu zažila každá pátá žena v republice.
ProFem je nevládní nezisková organizace, která usiluje o zlepšení situace v oblasti sexuálního a domácího násilí. Průzkum ohledně sexualizovaného násilí v Česku tato organizace zveřejnila 22. února, tedy v datum, které připadá na Evropský den obětí trestných činů.
Průzkumu se zúčastnilo celkově 5042 žen ve věku 18–65 let. Více než polovina z těchto žen zažila nějakou formu sexualizovaného násilí. Pětina je obětí znásilnění. Více než tři čtvrtiny obětí těchto činů dále uvedly, že tyto zkušenosti měly další negativní dopady na jejich život.
Konkrétní dopady sexualizovaného násilí na oběti
Například v případě znásilnění respondentky uvedly:
- v 62 procentech další psychické a související následky (např. zvýšená citlivost, snížené sebevědomí, pocit viny),
- ve 44 procentech sociální následky (např. pracovní neschopnost, ztráta přátel),
- ve 39 procentech chronická onemocnění (např. deprese, PTSD, migrény),
- ve 20 procentech dopady na reprodukční zdraví (např. pohlavní choroby, infekce, neplánované těhotenství),
- ve 12 procentech život ohrožující následky (např. sebevražedné myšlenky, pokus/y o sebevraždu).
Z výzkumu také vyplynulo, že sexualizované násilí prožité před 15. rokem života mívá na oběti ještě hlubší dopady. Téměř všechny ženy (93 procent), které se staly obětí znásilnění před 15. rokem života, uvedly, že tato zkušenost měla negativní dopady na jejich život.
Závěrem tohoto průzkumu ProFem uvádí, že tato data upozorňují především na potřebu minimalizace negativních dopadů sexualizovaného násilí. Centrum doporučuje vytvoření robustního systému podpory obětí, jehož součástí bude například síť specializovaných služeb pro oběti nebo zajištění průběžné a systematické prevence a předcházení násilí například ve formě vzdělávání a informování široké veřejnosti.