Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Adam Tichý
3. března 2024 v 10:50
Čas čtení 1:03

V Česku přibývá kyberzločinů. Podvodníci obětem nabízejí i falešnou práci

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku přibývá kyberzločinů. Podvodníci obětem nabízejí i falešnou práci
Zdroj: Unsplash/Clint Patterson/volně k užití

V Česku každým rokem přibývá kyberzločinů, tedy zločinů přes internet. Podvodníci jsou stále kreativnější ve vymýšlení nových způsobů, jak oběti podvést a dostat z nich peníze.

Například v Moravskoslezském kraji řešili policisté na patnáct set případů kyberzločinů. Velké množství těchto případů ale oběti ani nenahlašují. Lidé se buď stydí, že podvodníkům „naletěli“, nebo jsou si vědomi toho, že u tohoto typu podvodů se jen velmi těžko odhaluje pachatel.

2. března 2024 v 17:30 Čas čtení 0:46 V Česku žije tato děsivě vypadající „tarantule“. Kde se vyskytuje a jaké jsou následky kousnutí? V Česku žije tato děsivě vypadající „tarantule“. Kde se vyskytuje a jaké jsou následky kousnutí?

Česká televize například zmapovala případ Jana, který se stal obětí kyberzločinu. Jan uvádí, že mu podvodníci nabídli práci na dálku z domu, kterou mohl vykonávat ve volném čase. Mělo jít o ideální přivýdělek. Muže podvodníci oslovili přes aplikaci na jeho staré britské telefonní číslo.

Ze začátku si Jan vydělával, jenže v dalších úkonech po něm bylo vyžadováno, aby do systému vložil vlastní peníze. Zpočátku byly částky prý malé, postupně ale rostly. Jan uvádí, že ho tímto způsobem podvodníci připravili v přepočtu o desítky tisíc korun.

hacker darknet
Zdroj: Unsplash/Towfiqu barbhuiya/volně k užití

Podvodníci své oběti „vykrmují“ 

Podobné podvody jsou na vzestupu několik let po celém světě. Vžil se pro ně název „pig butchering scams“, což odkazuje na praktiku v řeznictví, kdy nejdříve delší dobu vykrmujete prase, které následně podříznete v momentě, kdy je nejtlustší, a tím pádem z něj bude více masa. Podvodníci podobně „vykrmují“ oběti počátečními zisky a pak je připraví o velké množství peněz.

Odborníci s rostoucím počtem kyberzločinů apelují na to, aby byli lidé na internetu co nejméně důvěřiví a nikomu nesdělovali svoje osobní či bankovní informace. Pokud se samozřejmě nejedná o ověřené internetové obchody či známé banky.

2. března 2025 v 14:45 Čas čtení 2:53 Čas na podání daňového přiznání se krátí. Poradíme ti, jak na to Čas na podání daňového přiznání se krátí. Poradíme ti, jak na to

„V prvé řadě si položit otázku, proč by mi někdo cizí měl přát zisk a dopřát mi velké peníze? Pokud to není nějaká banka, kterou znám, tak být absolutně nedůvěřivý,“ popsal ideální postup odborník na kyberbezpečnost Ivan Zelinka.

Domů
Sdílet
Diskuse