Deprese je závažným duševním onemocněním, které výrazně ovlivňuje každodenní činnosti. Přináší s sebou snížení energie a motivace, pocit prázdnoty a beznaděje, pokleslou náladu i myšlenky na sebevraždu.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jí na celém světě trpí více než 280 milionů lidí. Stále častěji se začíná objevovat i u dětí a dospívajících.
Národní ústav duševního zdraví proto ve spolupráci s Českou školní inspekcí provedl pilotní Národní monitoring duševního zdraví žáků na základních školách v Česku.
Výsledky ukázaly, že čtyři z deseti oslovených žáků reportují známky středně těžké až těžké deprese. Významnou roli hrají moderní životní styl, nároky na výkon, ekonomická nestabilita i sociální média, která podněcují ke srovnávání sama sebe s idealizovanými obrazy na internetu.
Co říkají odborníci?
„Neustálý tlak na dosažení dokonalosti může vést k nízké sebeúctě a pocitu selhání. Přestože sociální sítě nabízí možnost okamžitého kontaktu, mohou zároveň přispívat k nedostatku skutečného hlubšího propojení s druhými lidmi a k sociální izolaci,“ říká Kateřina Šédová.
„Deprese mezi mladými lidmi je problémem, který vyžaduje naši pozornost a přijetí kroků vedoucích ke zlepšení současného stavu. Naprosto klíčová je prevence a vzdělávání. Brzké rozpoznání příznaků a poskytnutí podpory mohou přispět k minimalizaci negativních dopadů deprese na jednotlivce i na společnost jako celek,“ dodává Šédová.
Pokud na sobě nebo na blízkém člověku zpozorujete příznaky deprese, navštivte praktického lékaře, který může předepsat léky, případně doporučit psychiatrické vyšetření. Jestliže je situace akutní, například se objevují myšlenky na sebevraždu, vyhledejte lékařskou pomoc neprodleně.
„Nepotlačujte své emoce, nezapomeňte se během dne na pár minut zastavit a pročistit si hlavu, třeba na procházce nebo prostřednictvím dechových cvičení. Zaměřte se na aktivity, které vám zvedají náladu, dávejte si realistické cíle a myslete na zdravý životní styl,“ vysvětluje Šedová, jak depresi předejít.