Tématem letošních oslav je Planeta vs. plasty. Cílem je informovat o škodlivosti plastů a snížit jejich spotřebu.
Den Země se slaví po celém světě vždy 22. dubna již od roku 1970. Zapojovalo se do něj původně především vysokoškolské studentstvo. Už první ročník zaznamenal obrovský úspěch a od roku 1990 jej zaštiťuje Organizace spojených národů (OSN).
Letos se organizátoři zaměřili na škodlivost plastů a vyzývají k vyřazení jednorázových plastů do roku 2030. Podle stránek neziskové organizace Earthday.org již výroba plastů vzrostla na 380 milionů tun ročně. Během uplynulého roku pak bylo na světě vyrobeno více než 500 miliard plastových tašek.
Na lidské zdraví má především negativní vliv zvyšující se počet mikroplastů, které konzumujeme a vdechujeme. Některé studie poukazují na spojitost mezi toxiny, které mikroplasty vylučují, se zvýšeným výskytem některých druhů rakoviny. Podle jiné zase zvyšují riziko Alzheimerovy choroby či srdečních onemocnění.
Počty nebezpečných mikroplastů, které do svého těla dostáváme, však můžeme snížit pomocí několika jednoduchých kroků:
- Snížením používání jednorázových plastových lahví. To, že jsou škodlivé pro životní prostředí, je již obecně známo, nejsou však vhodné ani pro náš organismus.
- Omezením konzumace červeného masa a korýšů. Ti totiž mikroplasty vlivem znečištění konzumují a zůstávají v jejich trávicím traktu.
- Zamezením ohřevu jídla v mikrovlnce v plastových krabičkách. Tak se do jídla uvolňují chemikálie, jako například BPA.
- Častějším vysáváním a utíráním prachu. Ten je totiž plný zmíněných plastových částic a vláken.
- Omezením používání toaletních potřeb s obsahem ftalátů. Plastové obaly navíc zatěžují i přírodu.
- Listová zelenina podle studií obsahuje méně mikroplastů než kořenová. To se může hodit při dalším plánování jídelníčku.
- Mikro plastová vlákna po sobě zanechává oblečení z polyesteru. Vhodnější je tak vybírat spíše kvalitnější materiály.