Invalidní důchodce z Pardubic se obrátil na Ústavní soud. Požaduje, aby potvrdil nadřazenost lidských práv jednotlivce nad státní regulací, která brání asistenci při odůvodněném a svobodném rozhodnutí ukončit život.
„Mám zlomenou páteř a bohužel už se s tím nedá nic dělat, takže mi bude jen hůře. Nechci se dožít toho, že bych skončil na vozíku v léčebně dlouhodobě nemocných,“ uvedl Petr Bartheldi pro server CNN Prima News. Dodal, že soudy všech stupňů jeho žalobu zatím zamítly, asistovaná sebevražda je totiž v Česku nelegální.
Žádost k Ústavnímu soudu chce muž poslat do konce týdne. Celkově se ale soudí už od roku 2018. V jeho aktivitách ho podporuje Spolek pro uzákonění eutanázie. „Soud to podle českých zákonů správně zamítl, ale odůvodnil to podle nás špatně. Nicméně umožnil, aby se pan Bartheldi obrátil na Ústavní soud,“ uvedl právník a předseda spolku Milan Hamerský.
„Chci rozhodnutí nejen kvůli sobě, ale aby v budoucnu lidé, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí, měli možnost se sami rozhodnout,“ odůvodnil své rozhodnutí Bartheldi.
„Cílem spolku je přijetí zákona o eutanázii, např. již od roku 2020 připraveného návrhu zákona o paliativní péči, rozhodování na konci života a eutanázii, který podepsalo více než 20 poslanců z hnutí ANO a Pirátů, např. dnešní ministři Ivan Bartoš a Jan Lipavský. Opatrnou podporu naznačil předseda Starostů Vít Rakušan. Jednoznačnou podporu vyjádřil opakovaně prezident republiky,“ uvádí spolek na svých webových stránkách.
Podle posledního průzkumu z roku 2023 souhlasí s uzákoněním eutanázie téměř tři čtvrtiny české veřejnosti (73 procent).