Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Magdalena Trajerová
30. srpna 2024 v 6:51
Čas čtení 0:54

Moravský lom zamořily statisíce sladkovodních medúz

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Moravský lom zamořily statisíce sladkovodních medúz
Zdroj: Wikimedia Commons/volně k užití

V lomu ve Výklekách na Přerovsku se masivně rozmnožili sladkovodní medúzy. Pravděpodobně tomu napomohlo letošní nezvykle teplé počasí.

Sladkovodní medúzy nejsou pro člověka nebezpečné, jejich žahavé buňky nedokážou proniknou lidskou kůží. Setkat se s nimi mohou návštěvníci lomu ve Výklekách. Za masivní rozmnožení těchto dvoucentimetrových tvorů pravděpodobně může velmi teplé počasí. Zdejší tradičně studená voda totiž dosahovala nezvykle vysokých teplot už v polovině prázdnin.

„Byly hlavně u břehu, ale byly všude, je jich tam hrozně moc. Obrovské množství se jich například vyskytovalo vpodvečer u skákacího prkna, kde se dlouho drží slunce. Odhadem jich je po celých Výklekách statisíce. Při plavání nejdou ani cítit, jsou velmi malé,“ uvedl pro ČTK jeden z návštěvníků lomu, který se do zdejší vody přišel vykoupat.

Pocházejí z Číny

Medúzky se v lomu vyskytly již dříve, nikdy ale v tak vysokém počtu. Zdejší vody pro ně přitom nejsou přirozeným prostředím. „Začaly se zřejmě vyskytovat v souvislosti s transportem tropických rostlin do skleníků, bazénů či do akvárií. Ve stadiu polypa se s přenesením takové rostliny může dostat ven, mezi lokalitami je poté mohou přenést i potápěči nebo rybáři s nástražnými rybkami. Těch cest je spousta,“ vysvětlil Vladimír Uvíra z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Dodal, že se původně jedná o tropické medúzy, které ke svému vývinu do dospělého stádia, tak, jak ji známe, potřebují vodu přesahující 20 stupňů Celsia.

24. října 2024 v 14:00 Čas čtení 2:31 Akvárium a živé krmivo: Klíč ke zdravému a přirozenému životu ryb Akvárium a živé krmivo: Klíč ke zdravému a přirozenému životu ryb

Medúzka sladkovodní pochází z Číny. Potkat ji v Česku v dospělém stádiu je vzácnost. Loni se po patnácti letech vyskytla ve vodách Hlučínského jezera.

Domů
Sdílet
Diskuse