Sebevraždy si ročně vyžádají na celém světě více než 700 000 úmrtí. Každá sebevražda má dalekosáhlé sociální, emocionální a ekonomické důsledky a hluboce ovlivňuje jednotlivce a komunity po celém světě.
Světová zdravotnická organizace ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro prevenci sebevražd vyhlašují Světový den prevence sebevražd od roku 2003. Ten připadá na 10. září a jeho cílem je nejen zaměřit pozornost na tento problém, ale hlavně ukázat, že sebevraždám se dá předcházet.
Pro následující tři roky je cílem tohoto světového dne změna narativu o sebevraždách, přičemž letos celé kampani dominuje výzva k tomu, abychom o sebevraždě a sebevražedných sklonech začali spolu mluvit.
Pokud máš myšlenky na sebevraždu, neváhej a vyhledej pomoc. Jak uvádí web sebevrazdy.cz, „sdílení s druhým přináší úlevu.“ Kontaktuj krizovou linku, záchrannou službu nebo rovnou jdi do krizového centra.
Krizová linka pro dospělé, funguje nonstop a zdarma.
Tel.: 116 123
Chat: http://linkapsychickepomoci.cz/chat/
Linka bezpečí
Linka pro děti a studenty do 25 let. Funguje nonstop, je anonymní a zdarma.
Tel.: 116 111
Chat: https://www.linkabezpeci.cz/sluzby/chatuj-s-nami/
Pokud máš podezření o někom ve svém okolí, že by mohl mít sebevražední sklony, mluv s ním. Člověk s myšlenkami na sebevraždu se může cítit izolován, zeptej se ho na jeho pocity a neváhej mu asistovat s vyhledáním odborné pomoci.
Je přirozené, že můžeš mít strach se do tak obtížného rozhovoru pustit. Spoustu tipů na to, jak podobné situace zvládnout, najdeš rovněž na webu sebevrazdy.cz.