Čemu bychom se podle expertů měli vyhnout?
Přestože spánkem trávíme velkou část našeho času, plno z nás neví, co je správné, a co raději vůbec nedělat. Pro začátek je třeba zmínit, že velkou roli sehrává délka spánku. Každý asi ví, že se doporučuje spát osm hodin a toho by se měl každý držet.
Doktorka Alaina Tiani, klinická zdravotní psycholožka a přidružená pracovnice behaviorální spánkové medicíny v centru poruch spánku na klinice Cleveland, vysvětluje, že špatný spánek je spojen se sníženou schopností soustředit se, horší koncentrací, poruchami paměti, pocitem deprese a s podrážděností.
Tady je seznam nejčastějších šesti chyb, které člověk dělá a na základě nichž se nedokáže kvalitně vyspat.
1. Jíme moc, nebo naopak málo
Zaprvé, pokud si vyčistíš zuby, a pak jdeš ještě něco sníst, asi sám*sama víš, že si škodíš. Má to ale i dopad na spánek jako takový. Přejezení se těsně před spaním způsobuje značné nepohodlí a člověk tak není schopný usnout. Stejné je to ale i pokud máš úplně prázdný žaludek, vytváří to pocit hladu, což také narušuje spánek.
Jak na to správně? Nejlepší je, když jíš třikrát denně zhruba ve stejnou dobu. Lépe zvládáš svůj hlad i spánek.
2. Koukání do obrazovky
Tohle je jedna z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají. Ještě než jdou spát, potřebují zkontrolovat mobil, jestli se něco nestalo, někdo to má už i jako návyk, že to bere jako formu relaxu, jiný rád kouká na své oblíbené seriály a pořady. Modré světlo z obrazovek však může zapříčiňovat bdělost a tím pádem potenciálně oddálit zahájení spánku.