Podle odborníků možná budou některé OSVČ přejít na vedlejší činnost.
Minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění rostou každoročně. Pro rok 2025 počítá Ministerstvo práce a sociálních věcí s nárůstem dohromady o 1 082 korun za měsíc na celkovou částku 7 902 korun.
„Některé OSVČ budou muset přejít na vedlejší činnost a najít si zaměstnání alespoň na zkrácený úvazek,“ upozorňuje pro server iDnes Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
OSVČ si připlatí i za paušální daň
Poroste i paušální daň v prvním (nejoblíbenějším) pásmu. Místo současných 7 498 korun zaplatí OSVČ příští rok 8 716 korun. Fungovaní v paušálním režimu však pro osoby samostatně výdělečně činné není povinné. Jde vlastně o plnění veškerých daňových povinností jednou měsíční platbou.
Není to však tak jednoduché, paušální režim nemohou využívat plátci DPH, OSVČ se současnými příjmy ze zaměstnání, kde odvádí zálohovou daň z příjmu, nebo OSVČ se zdanitelnými příjmy z nájmu, z kapitálového majetku nebo z ostatních příjmů vyššími než 50 000 korun. Je vstupu do paušálního režimu je také podmínkou rozhodný příjem do dvou milionů korun (tedy limit pro povinnou registraci k DPH).
Hlavním důvodem růstu je postupné zvyšování tzv. vyměřovacího základu, ze kterého se zálohy počítají. Jde o součást vládního konsolidačního balíčku, který má za cíl zvýšit stabilitu sociálního systému. V roce 2023 byl tento základ stanoven na 25 procent průměrné mzdy, letos je to již 30 procent a v roce 2025 to bude 35 procent. Nárůst záloh můžeme očekávat i do budoucna , protože v roce 2026 by se základ měl zvýšit až na cílových 40 procent průměrné mzdy.