Už od roku 2026 budeš moct vracet prázdné plastové lahve a plechovky do obchodů. Počítá s tím novela obalového zákona.
Zálohovací systém by měl motivovat občany k tomu, aby lépe a více třídili nápojové obaly. Podle Ministerstva životního prostředí také lidé přestanou vyhazovat odpad do přírody. Novela ale ve společnosti vyvolala řadu reakcí, k obavám přitom není důvod.
Jak bude fungovat vracení?
Vracet budeme moct plastové lahve a plechovky o objemu od 100 mililitrů do tří litrů. Novela se netýká obalů od alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 15 procent. Ty budeme normálně vyhazovat do popelnic tak, jak jsme zvyklí. Zálohovatelné nebudou také obaly od mléka a mléčných výrobků, oleje, octa a dalších tekutých potravin.
Výše zálohy bude jednotná pro úplně všechny obaly, ministerstvo zatím počítá s částkou čtyř korun za kus. Finální výši ale ještě upřesní. Resort přírodního prostředí uvádí, že se cena pro spotřebitele navýší jen o zmíněné čtyři koruny, které nakonec dostane zpět. Server Novinky ale upozorňuje, že podle analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu by mohla jedna PET lahev nápoje zdražit o více než korunu.
Obaly by měly vybírat všechny obchody a čerpací stanice s plochou nad 50 metrů čtverečních. Celkem by se tak mělo jednat o zhruba 11 000 odběrných míst. Lahve a plechovky také budou muset vybírat i on-line prodejci.
Zálohování bude zřizovat nový systém vytvořený výrobci. Tzv. operátor bude mít na starosti osvětu a zajištění informací pro spotřebitele. Také bude mít povinnost spravovat odběrná místa v obcích nad 300 obyvatel, kde chybí prodejny s plochou nad zmíněných 50 metrů čtverečních.
Obaly k zálohování nebude potřeba vymývat, nutné ale bude, aby byly vráceny včetně etikety, nezdeformované a nesešlápnuté. Žluté popelnice z ulic samozřejmě nezmizí, nadále do nich budeme vyhazovat obaly, které nepůjdou vrátit, a také ostatní plastový odpad.