Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Anna Vondráková
8. prosince 2024 v 12:20
Čas čtení 1:24

V Česku roste počet nahlášených případů domácího násilí a znásilnění. Nemusí mít jen fyzickou podobu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku roste počet nahlášených případů domácího násilí a znásilnění. Nemusí mít jen fyzickou podobu
Zdroj: Freepik/ freepik/ volně k použití

Podle odborných studií domácí násilí zažilo až třicet procent žen a deset procent mužů. Počet nahlášených případů je nyní nejvyšší za posledních 10 let.

„(Šlo o) ponižování, dehonestování. Když jsem kamkoliv šla, měla jsem GPS v mobilu, musela jsem odsouhlasit, kde jsem. Začal kontrolovat, jestli jsem utřela dobře prach, a pak mi nadával, že jsem špína,“ popisuje své zkušenosti pro Českou televizi Monika Růt. Nakonec jí pomohli v intervenčním centru, s dcerou odjely do azylového domu.

Jen za letošní rok bylo nahlášeno přes 500 případů týrání a u znásilnění se očekává, že počty přesáhnou 1 400. Před deseti lety se přitom tato čísla pohybovala na polovičních hodnotách. „Má smysl násilí ve veřejném prostoru tematizovat, nebagatelizovat a zvyšovat důvěru obětí v systém,“ připomíná vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

22. ledna 2024 v 15:35 Čas čtení 1:18 Alarmující výsledky průzkumu: Soudům důvěřuje jen osm procent obětí domácího násilí Alarmující výsledky průzkumu: Soudům důvěřuje jen osm procent obětí domácího násilí

„Pokud soudci, policisté nebo státní zástupci nemají v této oblasti žádné pořádné vzdělání, rozhodují potom na základě stereotypů a ta rozhodnutí mohou být úplně špatná,“ dodává advokát Daniel Bartoň.

Pod pojmem domácí násilí si většina z nás pravděpodobně představí především jeho fyzickou formu. Ta se v domácnostech samozřejmě také vyskytuje, ale není jedinou. Často se objevuje i psychické násilí v podobě zastrašování, kritizování a ponižování, vyhrožování a vydírání, popírání i obviňování.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený ROSA - centrum pro ženy (@rosacentrum)

Oběti se však často setkávají i se sociálním násilím (například izolací od příbuzných a přátel), ekonomickým zneužíváním (zamezením přístupu k financím, vydíráním, vynucováním přepsání bytu či nemovitosti nebo nucením oběti žádat si o peníze), či sexuálním násilím. V praxi ale často dochází i ke kombinaci různých podob.

Kam se můžeš obrátit, pokud potřebuješ pomoc:

Bílý kruh bezpečí
nepřetržitá telefonická linka pro pomoc obětem domácího násilí
Tel. 257 317 110 
E-mail: [email protected]
www.domacinasili.cz
Krizové centrum RIAPS
NONATOP telefonická linka důvěry
Tel. 222 586 768
E-mail: [email protected]
www.csspraha.cz/krizove-centrum-riaps.html
ROSA – centrum pro týrané a osamělé ženy
Tel. 241 432 466, SOS tel. 602 246 102 (po–pá 9–18 h)
E-mail: [email protected]
www.rosa-os.cz
ProFem, o.p.s.
Tel. 777 012 555 
E-mail: [email protected] nebo k dispozici i anonymní online chat 
www.profem.cz
Nová evropská krizová linka pro ženy (k dispozici zdarma a nonstop)
Tel. 116 016

„Téměř sedmdesát procent z žen, které se na nás obrátily, bylo partnerem škrceno. A to i opakovaně. Výhrůžky zabitím nebo zabitím dětí zažilo 67 procent a 44 procent bylo ohrožováno zbraní,“ uvádí psycholožka a vedoucí centra ROSA Branislava Marvánová Vargová.

Domů
Sdílet
Diskuse