Jmenovat by se tak měla znovu po 25. americkém prezidentovi Williamu McKinley.
O názvu hory s nadmořskou výškou 6 190 metrů se diskutuje už desítky let. Domorodí obyvatelé pro ni totiž používali indiánský název Denali (Vysoká), v roce 1917 však hora na federální úrovni získala oficiální název McKinley po republikánském prezidentovi, který v roce 1898 vedl španělsko-americkou válku, po níž Spojené státy ovládly Portoriko, Guam, Filipíny a Kubu a který byl v roce 1901 zavražděn.
Jméno Denali však v roce 1975 oficiálně uznal i stát Aljaška, na federální úrovni ale ke změně došlo až v roce 2015 za administrativy demokratického prezidenta Baracka Obamy. Podle Reuters to zdůvodnil mimo jiné tím, že McKinley horu nikdy nenavštívil a neměl žádné vazby k ní ani k Aljašce.
„Sebrali jí jméno McKinley… Byl to velký prezident,“ prohlásil nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump v neděli před svými příznivci ve Phoenixu. Jeho vláda prý bude chtít horu opět přejmenovat. Toto rozhodnutí ale už kritizují i politici z jeho vlastních řad. Republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowski na síti X napsala: „Existuje jen jedno jméno, které si nejvyšší hora Severní Ameriky zaslouží, a to je Denali.“
Od Panamy si „chce vzít zpět“ průplav
Nejedná se přitom o první Trumpovo kontroverzní prohlášení ohledně zeměpisných změn. V projevu také požadoval, aby Panama snížila poplatky za Panamský průplav nebo jej vrátila pod kontrolu USA. „Toto naprosté okrádání naší země okamžitě skončí,“ řekl s odkazem na to, že se příští měsíc ujme úřadu.
Jeho výroky vyvolaly rychlou reakci panamského prezidenta José Raúl Mulina, který prohlásil, že „každý metr čtvereční průplavu a jeho okolí“ patří jeho zemi. Dodal také, že o svrchovanosti a nezávislosti Panamy nelze vyjednávat.
Pokud nebudou sazby za lodní dopravu sníženy, Trump v neděli prohlásil, že „bude požadovat, aby byl Panamský průplav vrácen, a to v plné výši, rychle a bez otázek.“ Americký vůdce tedy vlastně řekl, že by mohl tlačit na zemi, aby mu předala své území - ačkoli nevysvětlil, jak by to udělal. Jde tak pravděpodobně o předzvěst toho, jak se americká zahraniční politika a diplomacie může změnit, jakmile Donald Trump 20. ledna nastoupí do Bílého domu.