V pořadí 39. americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír zemřel v neděli ve svém domě v Plains v americkém státě Georgia.
Smrt potvrdil listu The Washington Post jeho syn James E. Carter III. Bezprostřední příčinu smrti však neuvedl, píše TASR.
Jimmymu Carterovi byla v roce 2015 diagnostikována rakovina mozku a jater a podstoupil operaci a radioterapii. Podle lékařů byla léčba úspěšná. V roce 2019 upadl a utrpěl zlomeninu kyčle. Téhož roku, 21. března, se stal nejdéle žijícím prezidentem v historii USA.
Dne 18. února 2023 Carterovo centrum oznámilo, že bývalý americký prezident přešel do tzv. domácí hospicové péče. Rozhodl se tak po sérii krátkých pobytů v nemocnici, protože chtěl „strávit zbývající čas doma se svou rodinou a místo dalších lékařských zákroků podstoupit hospicovou (nebo paliativní) péči“.
V listopadu loňského roku pak bývalého prezidenta a jeho okolí zasáhla smutná zpráva, kdy ve věku 96 let zemřela jeho manželka Rosalynn Carter. Manželský pár tvořili 77 let. Prezident by měl být pochován vedle ní v jejich domovském sídle v Georgii.
Lídři vzdali hold
Odstupující americký prezident Joe Biden ho označil za drahého přítele a zásadového člověka.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth napsal, že Carter během svého prezidentství čelil výzvám, které přišly v klíčovém období pro USA. „Udělal vše, co bylo v jeho silách, aby zlepšil život všech Američanů. Za to mu všichni dlužíme vděčnost,“ dodal.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vzdal Carterovi hold dokonce mezi prvními. Carter byl podle něj „neochvějným obhájcem práv těch nejzranitelnějších“ a „neúnavným bojovníkem za mír“.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zase označil Cartera za „symbol humanitárního úsilí“, protože se podílel na zprostředkování historických dohod z Camp Davidu v roce 1978, které zajistily mír mezi Egyptem a jeho tehdejším největším nepřítelem Izraelem, napsala agentura AFP.