Umělá inteligence (AI) se v poslední době čím dál více stává běžnou součástí našich životů. Společně s tím však také postupně roste její vliv na vnímání světa kolem nás.
Podle nové studie, o níž informovala stanice ČT24, dává umělá inteligence zabrat hlavně našim kognitivním schopnostem a kritickému myšlení. Největší dopady má přitom její používání na mladé a méně vzdělané lidi.
Autor výzkumu, Michael Gerlich ze Swiss Business School, uvedl, že jedním z důvodů, který lidi k používání AI vede, je ulehčení duševní pohody. Člověk se totiž díky chatbotům nemusí stresovat složitým hledáním informací či ověřováním zdrojů.
Výzkum se uskutečnil na vzorku 666 lidí z Velké Británie prostřednictvím dotazníků, rozhovorů a testů. Ze získaných dat vyplývá, že největší vliv má využívání AI na kritické myšlení mladých lidí. Výzkum ukázal, že lidé, kteří často AI využívají, jsou ve svém přemýšlení oproti ostatním mnohem více pohodlní.
Důležitá role vzdělání
Situace je však odlišná v případě vyššího vzdělání. Pokročilé vzdělání totiž podle Gerlicha pravděpodobně zmírňuje negativní dopady AI na lidské myšlení.
Studie také ukázala, že jsou si lidé negativních dopadů AI vědomi. Účastníci výzkumu totiž často uváděli, že vědí o možné zaujatosti odpovědí chatbotů. I přesto však s jejich používáním nepřestávají, protože cítí, že jejich pozitiva převažují nad negativy.