Po čtyřech měsících prověřování označila policie brutální případ týrání, kterého se měl dopouštět šéf obory Libor Beníček, za pouhý přestupek.
Bodání klackem do zvířat chycených v připravené pasti a jejich následné zabíjení v oboře Březka v okrese Praha-východ nebylo trestným činem, ale pouze přestupkem. Tento policejní závěr posvětilo i státní zastupitelství. Kauza tak nemíří k soudu, ale jen na Městský úřad v Černošicích.
Na případ upozornily servery Aktu.cz a Novinky loni v srpnu, kdy zveřejnily video s děsivými záběry přímo z obory. Na záznamech bylo možno sledovat Beníčka a jeho kolegu, jak týrají a střílí především kočky chycené do pastí. Materiál byl pořízen z fotopastí umístěných v areálu. Následně se kauzou začala zabývat mimo veřejnosti taky Státní veterinární správa, krajská hygiena a policie.
„Kriminalisté z územního odboru Praha-venkov – JIH na základě výsledků prověřování, zejména pak výslechů osob, ohledání místa činu, vyhodnocení zajištěných materiálů, odborných vyjádření, jakož i výsledků prověrky na místě rozhodli o odevzdání věci k projednání přestupku týrání zvířat podle zákona na ochranu proti týrání, a to místně příslušnému správnímu orgánu – Městskému úřadu Černošice, odboru životního prostředí,“ sdělila v pátek Novinkám mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová.
Reakce ochránců zvířat
„Je to neslýchané, šlo zcela zjevně o utýrání většího počtu zvířat, to je jasně podstata trestného činu,“ uvedla Hana Janišová, předsedkyně Pražského spolku pro ochranu zvířat. „Je neslýchané, že se české orgány činné v trestním řízení k tomu postaví způsobem, že je to vlastně maličkost. Jsou neuvěřitelně tolerantní vůči brutálnímu týrání,“ dodala.
Trestní zákoník přitom doslova uvádí: „Kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“ Pokud se navíc dopustí tohoto činu na větším počtu zvířat – což se v Březce stalo –, bude podle zákoníku pachatel potrestán „odnětím svobody na dvě léta až šest let“.
Za přestupek týrání zvířat lze uložit pokutu minimálně 5000 korun a může se vyšplhat až do výše jednoho milionu, přičemž zároveň může úřad zakázat dotyčnému činnost i chov zvířat na dobu až pěti let.