Iniciativa organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy už se totiž nezvládá o hroby slavných osobností, které nemají žádné žijící potomky, starat. Možnost tak dává občanům.
V metropoli najdeme hned několik stovek hrobů významných osobností, které se podílely na formování naší historie a kultury. Bohužel jsou často opuštěné a nikdo se o ně nestará. Chátrající a neuhrazená místa musí být podle českých zákonů nabídnuta dalším zájemcům a ostatky původně pochovaných osobností tak končí ve společných hrobech.
A právě tomu má zabránit iniciativa Adopce významných hrobů tehdejšího ředitele organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy Martina Červeného, který se rozhodl s chátrajícími hroby něco udělat. „Připadalo mi jako velká škoda, že jsou u nás hroby, které chátrají, o které se nikdo nestará. A přitom jsou to hroby zakladatelů firem nebo institucí a osobností, které mají spousty obdivovatelů,“ vysvětlil.
Momentálně je do databáze hrobů k adopci zařazeno 570 míst, 337 z nich je už adoptováno, další na zájemce čekají. Nabídka je organizací stále aktualizována, k adopci jsou momentálně volné například hroby spisovatele Ladislava Stroupežnického, architekta Jana Zeyera nebo herečky Sylvie Havránkové. Celou databázi najdeš zde.
Pokud by ses rozhodl*a nějaký hrob adoptovat, můžeš si vybrat, kterého se ujmeš. Poté je potřeba zaplatit hrobové místo na dalších 10 let a podle svých možností hrob udržovat a pečovat o něj. Po uplynutí desetileté doby pak můžeš hrob „opustit,“ nebo svou adopci prodloužit.