V Česku přibývá lidí s HIV, přesto veřejnost virus dál podceňuje. Odborníci a odbornice varují, že bez včasných opatření se situace může výrazně zhoršit.
Podle nejnovějších dat to vypadá, že v Česku narůstá počet lidí pozitivních na HIV. Každá osmá osoba o svém stavu neví a právě tito lidé činí 91 procent nových přenosů viru. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2023 diagnostikováno 253 nových případů infekce HIV u českých občanů*občanek a rezidentů*rezidentek. Data také ukazují, že společnost nevnímá HIV jako hrozbu, a proto její prevence stagnuje a případy narůstají.
Počet nových případů roste
„Česká republika se zavázala společně s dalšími státy Evropy do roku 2025 omezit
šíření HIV o 75 % oproti roku 2010. Navzdory tomu počet nových případů roste,“ uvedl PharmDr. Petr Fifka, poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví. Fifka 29. dubna svolal kulatý stůl v Poslanecké sněmovně za cílem diskutovat o možnými řešeními.
„O ústupu povědomí o riziku infekce HIV nejlépe vypovídá fakt, že dotační titul na osvětové kampaně, vzdělávací programy a podporu preventivních aktivit neziskových organizací byl v loňském roce pouhých 10 milionů korun. To je na financování celorepublikových kampaní proti šíření HIV opravdu málo, a nemůžeme se proto divit, že až 13 % osob žijících s HIV o svém stavu neví. Součástí prevence je i anonymní testování, které je z hlediska odhalování nových případů jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zabránit šíření nákazy. Pro tento rok jsme s kolegy prosadili navýšení titulu na 15 milionů Kč. Je však potřeba udělat mnohem více, zejména v oblastech osvěty, vzdělávání, testování a inovativních forem prevence šíření HIV,“ dodal.

Jak se chránit?
Ze statistik pojišťovny VZP vyplývá, že se třikrát častěji s infekcí léčí muži než ženy a věková skupina s nejvyšším zastoupením pacientů je mezi 40 a 50 lety. Mezi základní pilíře prevence patří pravidelné testování, zejména u osob s více sexuálními partnery, používání kondomů, ale také dostupná moderní forma profylaxe (PrEP). Ta umožňuje výrazně snížit riziko nákazy u lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni vyššímu riziku. Klíčová je ale i osvěta, bez které lidé často netuší, že jsou ohroženi nebo že mohou HIV přenášet dál.
Experti varují, že pokud nezačneme do prevence investovat nyní, náklady na léčbu výrazně porostou, stejně jako počet nakažených.