Pětapadesátiletý Paul z Irska měl štěstí v neštěstí, zkolaboval přímo před posádkou záchranářů. Ta ihned zahájila resuscitaci a dovezla ho do Všeobecné fakultní nemocnice, kde mu lékaři zachránili život.
Měl si zaběhnout svůj v pořadí už jednadvacátý maraton v kariéře, Paul ale uběhl jen pár set metrů a pak se skácel k zemi s infarktem. Bez srdeční akce byl 47 minut. Po celou dobu ho záchranáři resuscituovali, až po připojení na mimotělní oběh v nemocnici se u něj navrátil srdeční rytmus, informují Novinky.cz.
„Prognóza byla příznivá – do 48 hodin od kolapsu byl pacient extubován do plného vědomí a připraven k repatriaci do Irska,“ citují Novinky.cz mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marii Heřmánkovou.
Praha patří k evropským městům s nejvyšší šancí na přežití
Primář Jan Bělohlávek dodal, že „kdyby se to stalo v jeho rodném městě, tak by šanci na přežití neměl buď vůbec žádnou, nebo velmi nízkou. A my jsme velmi rádi, že díky té úzké spolupráci naší instituce s Pražskou záchrannou službou ten systém tady funguje velmi dobře.“
„I za běžných okolností ale patří Praha díky propracovanému systému k městům, kde mají pacienti s náhlou zástavou oběhu nejvyšší šanci na přežití. Mimo jiné díky telefonicky asistované resuscitaci, jejíž kolébkou je právě hlavní město. U osmi z deseti pacientů se zástavou oběhu zahajují v Praze resuscitaci laici podle instrukcí operátorů a ještě před příjezdem záchranářů,“ vysvětlil pro Novinky.cz náměstek ředitele pražské záchranné služby Zdeněk Křivánek.
V Evropě tento systém funguje kromě Prahy pouze v Paříži, Regensburgu, části Londýna a testují ho v Holandsku.