Operace trvala asi osm hodin a proběhla začátkem května v Ronald Reagan Medical Center UCLA v Los Angeles.
Operován byl 41letý Oscar Larrainzar, který byl sedm let na dialýze. Muži musela být před několika lety kvůli rakovině odstraněna velká část močového měchýře a poté mu byly odstraněny obě ledviny, uvedla v nedělním prohlášení UCLA, jedna ze dvou kalifornských univerzit, které se na případu podílely.
Vůbec první zákrok tohoto typu na světě by mohl být zlomem pro pacienty trpící závažnými onemocněními močového měchýře. Larrainzar během zákroku dostal močový měchýř a ledvinu od stejného dárce. „Chirurgové nejprve transplantovali ledvinu, poté močový měchýř a poté ledvinu spojili s novým močovým měchýřem pomocí techniky, kterou vyvinuli,“
Podle jednoho z chirurgů dosáhli lékaři povzbudivých výsledků téměř okamžitě: „Ledviny okamžitě produkovaly velké množství moči a funkce ledvin se u pacienta okamžitě zlepšila.“ Dodal, že muž po operaci nepotřeboval dialýzu a moč řádně odtékala do nového močového měchýře.
„Tato operace představuje historický okamžik v medicíně a mohla by změnit léčbu pacientů“ s nefunkčním močovým měchýřem, řekl Inderbir Gill, který byl členem chirurgického týmu. Transplantace močového měchýře byla dříve považována za příliš komplikovanou, především kvůli obtížnému přístupu k této oblasti a jejímu prokrvení. Pacientům byla proto nabízena pouze umělá rekonstrukce močového měchýře pomocí trávicí sondy nebo zavedení stomického sáčku - vnější protézy schopné shromažďovat jejich moč.
