Sociální demokraté (SOCDEM) budou v říjnových parlamentních volbách usilovat o hlasy na kandidátních listinách Stačilo!. Na kandidátky Stačilo! míří spolu s KSČM, Spojenými demokraty – Sdružení nezávislých (SD-SN) a Českou stranou národně sociální (ČSNS).
Takovou spolupráci si ale sociální demokraté v 90. letech sami zakázali takzvaným bohumínským usnesením z 27. sjezdu strany. „Sjezd potvrzuje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami,“ zní nařízení.
Jako extremisty dále definuje komunisty a další dnes neexistující strany. Stačilo!, odštěpené od KSČM, se však s protidemokratickými principy komunistů v mnohém shoduje, slibuje například zestátnění veřejnoprávních médií.
Ministerstvo vnitra ČR
„Tahle vláda musí skončit“
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová schválila spolupráci se Stačilo! v polovině července a včera hnutí Stačilo! zveřejnilo, že Maláčovou umístí na 1. místo kandidátky v Praze. Místopředseda strany Lubomír Zaorálek bude kandidovat v Moravskoslezském kraji z druhého místa. „Účast SOCDEM na kandidátce Stačilo! pomůže hlavnímu záměru, a tedy, že levice bude mít hlas při sestavování další vlády,“ dodal předseda Stačilo! Daniel Sterzik.

„Potřebujeme se spojit, abychom byli relevantní politická síla. Tahle vláda musí skončit. Je asociální, nekompetentní a zkorumpovaná,“ obhajuje rozhodnutí své a sedmdesáti procent členů předsednictva SOCDEM Maláčová. Reakce spousty vysoce postavených členů jsou ale opačné a mnoho členů stranu opouští. Mezi nimi je třeba bývalý ministr Jiří Dienstbier, pardubický hejtman Martin Netolický nebo bývalý předseda Michal Šmarda.
„Na této spolupráci (se Stačilo!) mi vadí především to, že Sociální demokracie byla vždycky stranou, která podporovala naši evropskou budoucnost, evropskou bezpečnostní spolupráci a především hájila zájmy lidí práce. Nic z toho spolek Stačilo! nedělá,“ řekl pro ČT24 Šmarda a dále oznámil, že se hnutí soustředí na antisystémový program místo levicového a že SOCDEM opustí.