Zní to trochu poeticky, nicméně realita už taková nebude. Podle výroční zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) postihly sucha, záplavy a vlny veder komunity na všech kontinentech a stály mnoho miliard dolarů.
Situace přinesla jeden smutný rekord. Antarktický mořský led klesl na dosud nejnižší zaznamenanou míru. Tání ledovců v Evropě navíc předčilo všechny pravděpodobné scénáře. Zpráva uvádí, že co se týče globální teploty, v období mezi lety 2015–2022 bylo osmé nejteplejší období, a to i přes ochlazující dopad oceánského a atmosférického jevu La Niña.
„Zatímco emise skleníkových plynů stále rostou a klima se neustále mění, populace na celém světě je nadále vážně ovlivňována extrémním počasím a klimatickými jevy. Například v roce 2022 trvalé sucho ve východní Africe, rekordní srážky v Pákistánu a rekordní vlny veder v Číně a Evropě postihly desítky milionů lidí, způsobily nedostatek potravin, podpořily masovou migraci a stály miliardy dolarů ztrát a škod,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
„Spolupráce mezi agenturami OSN se však ukázala jako velmi účinná při řešení humanitárních dopadů vyvolaných extrémním počasím a klimatickými jevy, zejména při snižování související úmrtnosti a ekonomických ztrát,“ dodal.
Sto zemí nemá odpovídající meteorologické služby
Zmínil i iniciativu OSN pro včasné varování. „Klade si za cíl zaplnit stávající mezeru v kapacitě a zajistit, aby služby včasného varování pokrývaly každého člověka na Zemi. V současné době asi sto zemí nemá odpovídající meteorologické služby. Dosažení tohoto ambiciózního úkolu vyžaduje zlepšení pozorovacích sítí, investice do kapacit včasného varování, hydrologických a klimatických služeb,“ řekl Taalas.
Ve zprávě jsou například uvedeny i způsoby, jak se ukazatele změny klimatu vyvíjejí. Následně je k ní připojeno i řešení – přechod na obnovitelné zdroje, který mohou usnadnit propracovanější technologie posledních let.
Problém nicméně zatím přetrvává. Problémy s počasím vysídlily nebo zhoršily podmínky 95 milionům lidí. Situace je neudržitelná. „Máme nástroje, znalosti a řešení. Ale musíme zrychlit tempo. Potřebujeme urychlenou akci v oblasti klimatu s hlubším a rychlejším snižováním emisí, abychom omezili nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia. Potřebujeme také masivně navýšené investice do přizpůsobení a odolnosti, zejména pro nejzranitelnější země a komunity, které pro způsobení krize udělaly nejméně,“uvedl generální tajemník OSN António Guterres ke Dni Země.