Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
21. dubna 2023 17:40
Čas čtení 1:41

Hnutí Fridays for Future protestovalo proti prodloužení těžby v Bílině

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Hnutí Fridays for Future protestovalo proti prodloužení těžby v Bílině
Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Více než sto převážně mladých lidí se dnes sešlo na Malostranském náměstí v Praze, aby protestovali proti prodloužení těžby v dole Bílina.

Akci uspořádalo studentské hnutí Fridays for Future. Protestující po vládě požadují odsouzení prodloužení těžby a zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v okolí polského dolu Turów.

21. dubna 2023 16:25 Čas čtení 0:17 Před velvyslanectvím USA v Kodani se zapálil mladík Před velvyslanectvím USA v Kodani se zapálil mladík

Stávka studentů za klima měla začít v 15:03, tedy ve tři hodiny a tři minuty odpoledne, což podle studentů symbolizuje rok 2033, kdy měla mít Česká republika podle programového prohlášení vlády vytvořené podmínky k odklonu od uhlí. Nakonec akce začala s asi patnáctiminutovým zpožděním. Prodloužení těžby v dole Bílina jde podle hnutí proti programovému prohlášení vlády a proti řešení klimatické krize.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Fridays For Future (@fridaysforfuture.cz)

„S příchodem nové vlády jsme měli naději, že se o klimatické krizi začne nejen mluvit, ale že bude vláda dělat kroky k jejímu řešení. Hned na začátku jejího volebního období jsme však viděli netransparentně podepsanou dohodu o dole Turów, kde je nyní plánovaná těžba do roku 2044. Teď jsme svědky ticha v situaci, kdy báňský úřad rozhodl prodloužit povolení těžby v dole Bílina do roku 2035. Vláda mlčí. To nemůžeme nechat bez odezvy,“ uvedli organizátoři v prohlášení.

19. dubna 2023 6:00 Čas čtení 3:18 Ani ty, ani Teri Hodanová nemusíte žít jako Greta Thunberg, abyste v péči o klima nebyli za pokrytce Ani ty, ani Teri Hodanová nemusíte žít jako Greta Thunberg, abyste v péči o klima nebyli za pokrytce

„Nejenže vláda stále podkopává důvěru nás všech, ale i způsob, jakým jedná o prodloužení těžby v dole Bílina, se ani trochu neshoduje s jejím programovým prohlášením,“dodali k pozvánce na událost na Instagramu.

Studenti chtějí jasné stanovisko vlády

Povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035 dostaly Severočeské doly od Obvodního báňského úřadu ke konci letošního března, organizace Greenpeace avizovala, že se proti rozhodnutí odvolá. Jelikož Severočeské doly ovládá skupina ČEZ, v níž má Česko skoro sedmdesátiprocentní podíl, studenti po vládě žádají, aby vydala jasné stanovisko proti prodloužení těžby. Ministerstvo průmyslu v březnu uvedlo, že prodloužení těžby se nevylučuje s cílem vlády odklonit se do roku 2033 od uhlí.

19. dubna 2023 11:49 Čas čtení 1:11 Londýn se chystá na 30 tisíc klima aktivistů, mohli by narušit maraton. Stávkovat bude i české studentstvo Londýn se chystá na 30 tisíc klima aktivistů, mohli by narušit maraton. Stávkovat bude i české studentstvo

Polský důl Turów leží v blízkosti českých a německých hranic, ekologické organizace dlouhodobě varují před tím, že těžba ohrožuje životní prostředí a ničí podzemní vody v okolí. Zároveň kritizují česko-polskou dohodu z února 2022 o řešení vlivu těžby v dole Turów, která podle nich nechrání české občany před ztrátou vody.

Ministerstvo životního prostředí v březnu uvedlo, že informace poskytuje veřejnosti transparentně a na základě zákona. Podle něj Polsko plní své závazky, a ČR tak může kontrolovat vliv těžby na životní prostředí i data o stavu podzemní vody.

21. dubna 2023 12:19 Čas čtení 1:24 Prezident Pavel se pustil do kritiky Fialovy vlády. Měla se připojit k žalobě Maďarska kvůli diskriminujícímu zákonu LGBT+ osob Prezident Pavel se pustil do kritiky Fialovy vlády. Měla se připojit k žalobě Maďarska kvůli diskriminujícímu zákonu LGBT+ osob

Navíc to není jediná akce, kterou spolek dneska podnikl. Taktéž navštívil valnou hromadu Komerční banky, kde se zaměstnancům firmy snažil předat vzkaz. Ten zněl, že musí ukončit spolupráci s firmou Daniela Křetínského EPH, aby dokázali, že chtějí skutečně klima chránit. EPH je totiž podle spolku jednou z největších fosilní firem v EU.

Domů
Sdílet
Diskuse