Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
26. dubna 2023 14:35
Čas čtení 1:38

Po banální operaci mandlí upadl do kómatu. Pardubická nemocnice musí jeho rodině zaplatit miliony

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Po banální operaci mandlí upadl do kómatu. Pardubická nemocnice musí jeho rodině zaplatit miliony
Zdroj: ZZS Středočeského kraje

Společnost Nemocnice Pardubického kraje se dohodla na mimosoudním vyrovnání s rodinou chlapce, který zůstal po operaci mandlí v roce 2017 v kómatu.

Obě strany a pojišťovna podepsaly počátkem března dvě dohody o narovnání, podle nichž zdravotnická firma Pardubického kraje vyplatí náhrady nemajetkové újmy. ČTK to řekla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. Náhrady nákladů na péči bude nemocnice řešit zvlášť, dál se o nich jedná.

26. dubna 2023 9:14 Čas čtení 0:18 Obrazem: Dojemné fotky dětí z Černobylu. Uplynulo 37 let od největší jaderné katastrofy lidstva Obrazem: Dojemné fotky dětí z Černobylu. Uplynulo 37 let od největší jaderné katastrofy lidstva

„Obsah dohody je vázán mlčenlivostí. Detaily tak není oprávněna sdělovat žádná ze stran,“ uvedla Semrádová. Rodina se domáhala odškodnění 22 milionů korun, Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun. Pode informací ČTK je celkové výsledné narovnání kompromisem mezi oběma částkami. Otec chlapce se k mimosoudnímu vyrovnání nechtěl vyjádřit.

Podle Semrádové bude zasláním peněz na účet rodiny uzavřená část týkající se náhrady nemajetkové újmy na zdraví chlapce, tedy bolestné a ztížení společenského uplatnění, a také náhrady duševních útrap rodiny. Peníze dostanou najednou poté, co dohody za nezletilé účastníky schválí opatrovnický soud. „Šest milionů už jsme rodině zaslali jako zálohu v červenci roku 2019,“ dodala Semrádová.

Mluvčí Okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac ČTK řekl, že opatrovnický soud již obě dohody o narovnání 5. dubna schválil. Zatím však nenabyly právní moci, musí být doručeny všem účastníkům.

Zvlášť bude nemocnice řešit náhradu nákladů na péči, o nichž se dál jedná. „Rodině byla již v roce 2019 z naší strany učiněna nabídka, že po dobu probíhajících jednání o finální dohodě budou propláceny skutečné, prokazatelně účelně vynaložené náklady na péči o dítě, které nejsou hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění. Podle našich informací však rodina tuto nabídku zatím nevyužila,“ uvedla Semrádová.

Chlapec krvácel z operační rány, lékařka jej nechala odejít domů

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí v Pardubické nemocnici. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což trvalo dlouhé minuty. Podle soudu postupovaly chybně. Kvůli krvácení do úst dítě zřejmě vdechlo krev a dusilo se, což způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Lékařka Martina Šípková dostala letos v únoru u odvolacího krajského soudu v Pardubicích za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti roční trest vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Sestře Barboře Špásové uložil soud za stejné provinění šestiměsíční trest s ročním podmíněným odkladem. Soud také potvrdil pro lékařku dvouletý zákaz výkonu povolání v pediatrii. Další sestru zprostil obžaloby již okresní soud, stejně jako společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnickou osobu. Podle rozsudku neporušila žádný ze zákonných předpisů a také její interní dokumenty pro postup v podobných situacích byly dostatečné. 

Domů
Sdílet
Diskuse