Vítězství týmu Kalokagathia Aliance, který založili bratři David a Tomáš Svobodovi, má hořkou pachuť.
Jméno bývalého moderního pětibojaře Davida Svobody znovu zaplnilo titulky novin. Letos v březnu sklidil na sociálních sítích kritiku za své kontroverzní výroky v České televizi týkající se války na Ukrajině, kvůli kterým musel odejít z Komise sportovců Českého olympijského výboru. Nyní čelí kritice sportovní tým Kalokagathia Aliance, který David Svoboda založil společně se svým bratrem Tomášem. Důvodem je vítězství týmu v prestižním štafetovém závodě Vltava Run. To totiž zřejmě neproběhlo tak docela v duchu fair play.
Když nemůžeš, tak vyměň závodníka. Nebo dva
Vltava Run je štafetový běžecký závod ze Šumavy do Prahy podél Vltavy, který měří přesně 360 kilometrů. První ročník se konal už v roce 2014 a oblíbenost tohoto závodu v průběhu let výrazně vzrostla. Aktuálně se závodí ve třech kategoriích: A – mix (10–12 běžců bez rozdílu pohlaví), B – mix (6–9 běžců bez rozdílu pohlaví) a C – kategorie ženy.
Tým Kalokagathia Aliance se letos tohoto závodu účastnil už počtvrté, předchozí tři ročníky kategorii A vyhrál. Stejně tak se stalo i tentokrát, jeho vítězství se ale pojí s několika otazníky a nelibostí nejen dalších zúčastněných, ale i běžecké komunity.
Proč se po závodě dostalo týmu, který jako kapitáni vedli právě David a Tomáš Svobodovi, takové kritiky? Důvodem byla výměna závodníků na několika úsecích. Celou situaci popsal sportovní novinář Tadeáš Mahel: „Svobodův tým na jednom úseku ohlásil zraněného běžce A. Místo něj běžel závodník B, ten svůj úsek napálil a trhal rekordy. V půlce své trasy ale ‚vytuhl‘ a kvůli zranění také odstoupil. Co čert nechtěl, stalo se to přesně na místě, kde čekal zbytek jeho týmu včetně připraveného odpočatého náhradníka C, který úsek dokončil v čase, který nakonec pomohl k celkové výhře.“ Tým Kalokagathia Aliance si navíc u pořadatelů předem ověřil, zda tento postup není proti pravidlům.
Oficiální pravidla tým neporušil. Fair play podle mnohých ano
Pravidla závodu Vltava Run v případě zranění běžce zní takto: „Pokud z důvodu zranění nemůže běžec v závodu dále pokračovat, nahradí ho v místě zranění jakýkoliv běžec z týmu, při dodržení pravidla, že nesmí běžet následující úsek. Zranění běžce a s tím související výměnu běžců je tým povinen neprodleně hlásit zasláním SMS organizátorovi závodu.“
Oficiální pravidla závodu tedy tým Kalokagathia Aliance neporušil. „Nahlášení změny běžce z důvodu zranění z jejich strany jsme neměli důvod rozporovat, tak jako jsme obdobné situace nerozporovali v žádném z desítek až stovek dalších případů v průběhu tohoto ani předchozích ročníků. Při výměnách běžců z důvodu zranění na úsecích důvěřujeme týmu, že hlášení jsou opodstatněná a v rámci pravidel závodu,“uvedli organizátoři později k situaci. Podle nich jsou pravidla vytvořena s ohledem na důvěru v běžce a chování fair play. „Závod dělají sami běžci a je na morálních hodnotách každého týmu, jak se k závodu postaví,“ doplnili.
A právě o dodržení fair play ze strany vítězného týmu nyní běžecká komunita a další účastníci a účastnice závodu pochybují a svou nelibost dávají ve velkém najevo na sociálních sítích:
„‚Vltava Run je pro týmy, jejichž největší výhrou je samotné zvládnutí závodu a společný doběh do cíle.‘ Tahle věta už bude mít vždycky trochu pachuť.“
„Za mě zde bylo porušeno samotné pravidlo, které máte doslova v názvu vašeho týmu. Kalokagathia znamená z řečtiny spojení krásy, dobra a ideálu. Vyjadřuje syntézu estetického a etického cítění a myšlení. Vaše rozhodnutí může být podle nedostatečných pravidel Vltava Run správný, ale z pozice fair play, ctnosti a respektu bráno jako absolutně bezpáteřní.“
„Tým Kalokagathia si asi nepřeložil, co tento výraz znamená. Neporušil pravidla, ale je to hodně unfairplay hra a je to výsměch ostatním týmům, které se tohoto závodu pravidelně účastní a respektují ho. Pořadatel za to nemůže, holt vždycky někdo bude hledat cestu, ale tady těch náhod v jeden moment je nějak moc. Člověk by měl umět prohrávat a Vltava Run je i o rozložení sil jako nezbytné součásti závodu.“
„Fair play nejde přesně definovat, ale ani ohýbat. Je to prostě směs čestnosti, úcty a respektu k soupeřům spojená s vlastní sebereflexí a nic z toho Kalokagathia Aliance neprojevila, a proto nemůže být považována za vítěze. A je úplně jedno, zda selhal samotný běžec nebo management – ten konečně obyčejné týmy ani nemají –, ale jde právě o to, že selhání jednotlivce jde za celým týmem, to je totiž jeho podstatou.“
Jeden z uživatelů a účastníků závodu se navíc kriticky vymezil přímo vůči jednání Svobodových během závodu: „Ono to letos začalo už v Klučenicích na konci 26. úseku. Jejich běžec před cílem doslova pár metrů před předávkou zkolaboval. Každý tým svému parťákovi pomůže v nesnázích, ale Svobodovi šlo spíše o lepší záběry na mobilu, a tak ho jen natáčel. Nechali svého člena svému osudu. (...) Ale potvrdilo se nám, že chlapcům jde o vítězství víc než o zdraví. (...) Je mi zle, že někdo takový reprezentuje olympijské barvy. O pozdější výměně v průběhu 32. úseku ani nemluvím.“
Oznámili jsme změnu běžce podle pravidel. Vzhledem ke stavu členů po třech úsecích jsme se ptali pořadatelů na možnost změny běžce v průběhu úseku (zdravotní stav). Bylo nám řečeno, že je to eventuálně možné. Na úseku 32 jsme zastavili na jediném autem přístupném místě (nejednalo se o nedodržení trasy pro auto, protože auto už bylo mimo závod) z důvodu občerstvení běžce, který absolvoval už čtvrtý úsek (podle pravidel je to možné). Na úsek jsme vybíhali s 15sekundovým náskokem. Na dané místo doběhl náš náhradník už se ztrátou a zcela vyčerpaný. Oznámili jsme druhou změnu pořadatelům a vyslali jsme dalšího náhradníka, který už měl tři náročné úseky za sebou. Na tomto úseku jsme ztratili zhruba 1:15 min. Změnu jsme provedli po předchozí konzultaci s pořadateli v rámci pravidel, ihned jsme ji oznámili. K rozhodnutí o výměně došlo v okamžiku doběhu běžce na občerstvovačku. Neporušili jsme žádné pravidlo a konzultovali jsme možnosti předem.