Víkendová účast členky Pirátů Jany Michailidu na akci Dny antikapitalismu pobouřila veřejnost i část její strany. Ostře se k účasti vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš.
Pod fotkou z antikapitalistické akce, jež měla milionový dosah, lidé Michailidu nadávali i vyhrožovali, byli přesvědčeni, že je komunistka, schvaluje předlistopadovou diktaturu nebo adoruje Lenina.
Ostře se k její účasti vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který uvedl, že jsou její aktivity nevhodné, a jedním dechem také zmínil, že komunismus i fašismus jsou zhoubné ideologie, skrze které jsou pošlapávány hodnoty, jež Pirátská strana reprezentuje.
„Narativ, že cokoliv levicového nebo prosociálního je úklon k totalitě, je traumatická reakce z doby před listopadem 89, je to za mě velmi pochopitelné, ale znemožňuje to reálný posun,“ říká Michailidu v rozhovoru pro Refresher. „Ve chvíli, kdy i předseda progresivní strany, jako jsou Piráti, naskakuje na tenhle primitivní narativ, tak to debatu motivovaným směrem neposouvá,“ dodává.
Jedna z hlavních věcí, která v celé kauze nejvíc zaznívala, bylo spojování antikapitalismu a komunismu. Je to jedna a ta samá věc?
Já si myslím, že to nebylo potřeba spojovat a do té doby, než to pan Bartoš takto okomentoval, tak se tam ani slovo komunismus nevyskytovalo a ani na tom setkání se o komunismu nemluvilo. To setkání je každoročně pořádaná akce, která je většinou tematická, probírají se tam různé věci a kapitalismus se tam kritizuje v kontextu různých tematických celků. Třeba v kontextu lidských práv nebo kapitalismus v kontextu životního prostředí a podobně. Stejně tak tomu bylo i letos. Letos tam byly třeba přednášky na téma demokratické opozice v Polsku a Maďarsku, kde samozřejmě zvolené vlády jsou, jak to říct slušně – prostě nemají takovou úctu k lidským právům, jak bych si v Evropě představovala.
A opozice je tam samozřejmě utlačována. Byla tam také přednáška k francouzským protestům proti důchodové reformě, kde byl zvyšován věk odchodu do důchodu, stejně jako tady u nás. Tam ale oproti České republice byly velké stávky, což tam bylo také prezentováno.
Takže ne, nemyslím si, že antikapitalismus nutně musí mít něco společného s komunismem. Myslím si, že kritika každého systému je nutná a důležitá pro to, aby se vyvíjel zdravým způsobem.
Překvapilo vás, že to Ivan Bartoš takto spojil? I on přece zná kritiku kapitalismu, která s komunismem nijak nesouvisí, třeba z jemu blízkých hudebních kultur.