Ekologická aktivistka Greta Thunberg, která se stala celosvětově známou pro své odhodlání chránit naši planetu, v pátek zakončuje studium na střední škole a nebude se tak moct dále účastnit školních stávek. V boji za ochranu klimatu ale hodlá pokračovat.
Když začala tehdy šestnáctiletá Greta Thunberg se školními stávkami za klima, nečekala, že to k něčemu povede. Postupně se však k malé skupině dětí ze Švédska začali přidávat studenti na celém světě a vzniklo globální hnutí Fridays for Future, kdy žáci každý pátek místo školy stávkují za klima.
Čeští studenti nezůstali pozadu a odnož Fridays for Future vznikla i u nás. Její tiskový mluvčí, Lukáš Skála, ve svém vyjádření pro Refresher míní, že Greta nepochybně ukázala, „že i na jedinci záleží a že se vyplatí vytrvat v boji, který vedeme“.
Nyní Thunberg maturuje, a dnes je tedy její poslední školní stávka. Skončit s aktivismem ale nehodlá.
Podle ní nedochází ke zlepšení a v některých částech světa se proces oteplování planety dokonce zrychluje. „Pravděpodobně je mezi námi mnoho absolventů, kteří si nyní kladou otázku, do jaké budoucnosti vstupujeme, přestože jsme tuto krizi nezpůsobili.“
Klimatické hnutí stojí z velké části na mladých lidech
Apeluje na mladé lidi, aby se protestů účastnili, aby měly co největší dopad. Thunberg proto bude v pátečních protestech pokračovat, i když se prakticky nejedná o školní stávku.
Pokračovat ve své činnosti bude i české Fridays for Future. Momentálně je pro organizaci klíčovým tématem prodlužování těžby hnědého uhlí na lomu Bílina, v souvislosti s kritikou těžby uhlí pořádá happeningy, které spojuje název Uhelná štafeta.
Hnutí napsalo otevřený dopis i předsedovi vlády Petru Fialovi, který se týkal právě Bíliny a polského dolu Turów. Ten je problematický především tím, že kvůli možnému pokračování těžby v něm bude stále více a více ubývat zdravá podzemní voda v Libereckém kraji. Premiér se však nedávno vyjádřil, že těžba v tomto dole nijak neovlivňuje klima ani životní prostředí. To je podle Lukáše Skály „absolutní nesmysl hned několika způsoby“. A právě takové reakce vedení hnutí utvrzují v tom, že ke spravedlivé klimatické politice povede ještě dlouhá cesta.