Ministerstvo vnitra vydalo zprávu o extremismu, ve které reflektuje prvních šest měsíců letošního roku. Zmiňuje kremelskou propagandu i konflikty mezi romskou a ukrajinskou komunitou.
Z uveřejněné zprávy vyplývá, že v první polovině letošního roku mělo na české extremistické scéně hlavní slovo antisystémové hnutí, kterému se podařilo zcela zastínit tradiční extremisty i xenofobní populisty. Hlavní osobnosti tohoto hnutí se etablují převážně na sociálních sítích.
Antisystémové hnutí se vyznačuje vysokým počtem nesourodých uskupení s omezeným počtem členů i různorodou životností. Na vzestupu je podle úřadu také myšlenka, že Česká republika není legitimním státem. Příkladem mohou být nedávné incidenty u soudů v Praze či v Hradci Králové. „Tyto osoby se pokusily zablokovat konkrétní soudní líčení s obviněnými, kteří byli vykreslováni jako oběti nelegitimního systému,“ stojí ve zprávě.
Myšlení části české společnosti je ovlivněno mimo jiné dlouhodobými hybridními aktivitami ze strany Ruské federace, které se na Česko v poslední době zaměřují kvůli jeho podpoře napadené Ukrajiny. Na vzestupu jsou kybernetické útoky či poplašné zprávy.
Zpráva řeší i rozbroje mezi Romy a Ukrajinci
Zpráva se věnuje také projevům xenofobie či rasismu u osob, které nemají vazby na krajně pravicové prostředí. Ministerstvo zmiňuje výroky na adresu Ukrajinců ze strany romské menšiny, které se objevily v souvislosti s vraždou Roma v Brně. „Do budoucna je třeba počítat s tím, že se vzájemné konflikty mezi některými Ukrajinci a Romy, respektive Čechy, mohou dále objevovat,“ uvádí vnitro.
Zvláštní pozornost věnovalo ministerstvo ortodoxním komunistům, kteří i nadále pokračují v šíření kremelské propagandy. Někteří z nich dokonce otevřeně zpochybňují demokratické principy. Ve zprávě se objevuje také místopředseda KSČM Josef Skála, který se dle vnitra „vzdaluje čistě komunistickým myšlenkám a orientuje se více na tzv. antisystémové hnutí“.
Naopak na ústupu jsou pravicoví extremisté, kteří se ve své činnosti zaměřili především na zahraniční akce a udržování kontaktů. Domobranecké skupiny jsou ochromeny vzájemnými neshodami či nedostatkem charismatických osobností, anarchistické hnutí zase trpí nedostatkem nových členů.