V posledních měsících se v České republice hojně diskutuje o možné regulaci látky kratom. Jak jsou na tom jiné evropské země?
Minulý týden předložila skupina poslanců v Poslanecké sněmovně návrh zákona, který stanovuje podmínky pro nakládání s tzv. psychoaktivními látkami. Mezi takové látky patří např. konopí s malým obsahem THC či kratom.
Pokud návrh projde, budou se muset výrobci a prodejci těchto látek registrovat u Úřadu vlády. Kromě toho dojde také k zákazu reklamy. Aby takové produkty nebyly atraktivní pro děti a mladistvé, jejich vzhled nebude moci připomínat hračky, potraviny či kosmetiku.
Kratom v Evropě
Česká republika rozhodně není první zemí, která o regulaci kratomu uvažuje. V 19 zemích Evropy je tato látka dokonce úplně zakázána, ze západoevropských států se jedná např. o Francii či Velkou Británii. Kratom si nekoupíš ani v Rusku či v Turecku.
Naopak volně dostupný je kratom v sousedním Německu a Rakousku, kde se k zelenému prášku dostaneš stejně jednoduše jako v Česku. Speciálním příkladem je Portugalsko, kde prodej látky sice zakázali, její držení je však legální.
Co je to kratom?
Pojmem kratom rozumíme psychoaktivní látku pocházející ze stejnojmenného stromu, se kterým se setkáme především v jihovýchodní Asii. Jeho listy se obvykle žvýkají nebo louhují jako čaj. Dříve se látka hojně využívala k léčbě bolestí, kašle či průjmů, v současné době je cílem uživatelů především navození euforických stavů. Kratom bývá také často užíván jako léčba abstinenčních příznaků po konzumaci opiátů.
V českých obchodech se nejčastěji setkáš s produkty, které obsahují drcené listy kratomu ve formě prášku. Mezi nežádoucí účinky látky patří především bušení srdce, svědění, nevolnost či ztráta chuti k jídlu. Při dlouhodobém užívání může dojít ke vzniku psychických problémů, jako je celkové vyčerpání, deprese či psychóza.