Podle organizace Greenpeace v zemi funguje deset uhelných elektráren v okruhu 100 kilometrů od hlavního města.
Indonéská metropole Jakarta se stala městem s nejvyšší mírou znečištění ovzduší na světě. V čele žebříčku figuruje již několik dní. TASR o tom informuje na základě čtvrteční zprávy agentury AFP a organizace IQAir, která sbírá a vyhodnocuje informace o kvalitě ovzduší ve velkých městech.
Jakarta se umisťuje na prvním místě žebříčku nejvíce znečištěných míst od pondělí a předstihla saúdskoarabský Rijád, katarské Dauhá či pákistánský Láhaur. IQAir měří kvalitu ovzduší na základě koncentrace částic PM2,5 v ovzduší, které mohou být škodlivé pro plíce.
Stopka pro uhelné elektrárny
Indonéský prezident Joko Widodo uvedl, že plánuje řešit úrovně znečištění vzduchu snížením „břemene zátěže“, které nese Jakarta. Jak připomíná AFP, země se v příštím roce připravuje na přesun hlavního města do oblasti na ostrově Borneo.
Obyvatelé Jakarty si stěžují, že znečištění způsobené průmyslovým smogem, dopravními zácpami a uhelnými elektrárnami ovlivňuje jejich životy a zdraví. V hlavním městě a jeho okolí žije přibližně 30 milionů lidí.
Indonésie se zavázala zastavit výstavbu dalších uhelných elektráren od roku 2023 s tím, že do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. Navzdory protestům aktivistů vláda rozšiřuje obrovskou uhelnou elektrárnu Suralaya na ostrově Jáva, která je jednou z největších v jihovýchodní Asii.
Podle organizace Greenpeace v zemi funguje deset uhelných elektráren v okruhu 100 kilometrů od hlavního města.