Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Vincenc Novák
29. srpna 2023 v 18:00
Čas čtení 1:09

Jak se chovat při bouřce? Přinášíme tipy, jak předejít zásahu bleskem

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Jak se chovat při bouřce? Přinášíme tipy, jak předejít zásahu bleskem
Zdroj: Unsplash/NOAA/volně k užití

Každý rok se v Česku vyskytne přibližně 25–40 bouřkových dní. Bouřky, které se vyskytují především v letních měsících, s sebou kvůli bleskům nesou hrozbu požárů obydlí, přírody, ale i zásahu člověka. Co dělat v situaci, kdy tě bouřka nečekaně zasáhne?

Základním pravidlem je nevycházet zbytečně ven, pokud venku zrovna bouřka řádí. Samozřejmě se často stává, že nás nepřízeň počasí zastihne v průběhu letního výletu. V takovém případě je dobré dodržet následující pravidla:

  • Snaž se schovat! Jako bezpečný úkryt před úderem blesku ti poslouží zejména velké budovy, které disponují ocelovou či železobetonovou konstrukcí. Pokud tě bouřka zastihne v přírodě, bezpečný úkryt nalezneš v nízkém porostu či v úzkém údolí.
  • Nezdržuj se v otevřeném terénu ani na vyvýšených místech! Nebezpečí mohou představovat také blízké sloupy elektrického napětí nebo vodní plocha. 
  • Nekoupej se! Při koupání ve vodních plochách existuje vysoké nebezpečí zásahu bleskem, stejně jako při windsurfingu či plavbě v loďce. Nezdržuj se ani v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Před bleskem tě neuchrání ani sezení na karimatce či batohu.
  • Nepřenášej kovové předměty! Kov v přírodě funguje jako hromosvod.
  • Neutíkej! Běh představuje vyšší nebezpečí zásahu bleskem.
  • Na kopcích a holých pláních se snaž bouřku přečkat v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně nepokračuj dál v chůzi a nezůstávej ve skupině.
  • Při jízdě autem je důležité nechat zavřená okna. V takovém případě poskytuje karoserie spolehlivou ochranu před blesky. V případě silného větru je však potřeba uzpůsobit rychlost povětrnostním podmínkám, případně zastavit a přečkat bouřku na bezpečném místě v zaparkovaném autě.

První pomoc při zásahu bleskem

Případy, kdy blesk zasáhne člověka, jsou vzácné, následky zásahu však bývají fatální. Dotyčnému pomáháme stejným způsobem jako v případě zásahu elektrickým proudem nebo při popáleninách.

Lékař z Fakultní nemocnice Brno uvedl pro server Deník.cz, že nejprve je nutné zjistit, zda člověk dýchá. „Pokud je v bezvědomí a nedýchá, jedná se o zástavu oběhu a je třeba neprodleně zavolat záchranku a zahájit resuscitaci nepřímou masáží srdce a následně prodýcháváním v poměru 30 kompresí hrudníku a dva vdechy,“ radí.

Domů
Sdílet
Diskuse