IKEA, ČSOB, Danone nebo Microsoft. To jsou jen některé velké firmy, které brzy představí otevřenou výzvu premiérovi Petru Fialovi k přijetí rovného manželství.
Pod vznikající apel připojilo svůj podpis několik desítek zaměstnavatelů působících v Česku. Pro český byznys je manželství pro všechny páry primárně otázkou lidských práv.
Otázka lidských práv i ekonomických dopadů
„Dlouhodobě usilujeme o narovnání podmínek tam, kde české zákony měří dvojím metrem. Dvojkolejnost v legislativě má ale i reálné ekonomické dopady, právě proto jsem inicioval otevřenou výzvu premiérovi, ke které se připojily i desítky dalších zaměstnavatelů, kterým není rovnost práv lhostejná,“ uvedl pro server Seznam Zprávy šéf Vodafonu Petr Dvořák.
Otázka manželství pro všechny je podle zástupců a zástupkyň firem důležitá nejen z hlediska lidskoprávního, ale i ekonomického. Jeho nepřijetí a neodstranění nerovností má totiž citelné dopady na kondici české ekonomiky. Například podle výzkumné organizace Open For Business stojí nerovnoprávné postavení LGBT+ lidí českou ekonomiku až 37,6 miliardy korun ročně. Legislativní nerovnosti přináší značné náklady i tuzemským zaměstnavatelům, kteří v odstraňování nerovností čím dál častěji nahrazují funkci státu.
Firmy tak na příští týden naplánovaly tiskovou konferenci, na které představí výzvu a její argumenty a také celkový počet firem, které se do projektu zapojily. Refresher bude u toho.
Některé zmíněné firmy manželství pro všechny dlouhodobě podporují. „IKEA byla vždy přístupná všem a vždy se jasně vymezovala proti diskriminaci. Inkluze komunity LGBT+ je našemu srdci velmi blízká. Na Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii, který připadá na 17. května, vyvěšujeme před našimi obchodními domy v Česku vlajku pokroku. Prodáváme také duhovou tašku STORSTOMMA a zisk z jejího prodeje věnujeme na provoz internetové LGBT+ poradny, která pomáhá klientům a klientkám s coming outem, hledáním vlastní identity a zvládnutím strachu z odmítnutí rodinou či přáteli,“ uvedl manažer pro rovnost, diverzitu a inkluzi z IKEA Roman Bojko.
Vodafone zase loni v srpnu provedl průzkum, podle kterého zhruba třicet osm procent LGBT+ lidí začalo s nástupem do prvního zaměstnání svou sexuální orientaci skrývat, ačkoliv byli do té doby ve škole i v rodině otevření. „V roce 2018, kdy jsme výzkum zadávali poprvé, nám 47 % lidí řeklo, že v prvním zaměstnání začali svou orientaci tajit, i když byli předtím během studií otevření. V letošním šetření to bylo 38 %, což je sice posun k lepšímu, ale situace je přesto tristní,“ uvedla tehdy Jana Vychroňová, manažerka diverzity a inkluze ve Vodafonu.
Zákon o manželství pro všechny prošel v Poslanecké sněmovně v červenci do druhého čtení. Odpůrci tohoto zákona však přišli s protichůdným návrhem – chtějí zapsat do ústavy, že manželství je svazek muže a ženy. Oba návrhy se nyní budou projednávat ve sněmovních výborech.