Poslanci schválili novelu zákoníku práce, která přináší řadu změn pro zaměstnance pracující takzvaně na dohodu. Nově budou moci čerpat dovolenou, pracovat na home office či pobírat příplatky za práci o víkendech.
Většina schválených změn vstoupí v platnost již začátkem října. Sněmovna novelu schválila v původním znění, pozměňovací návrhy senátorů zamítla. Práva zaměstnanců a zaměstnankyň pracujících na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nově přiblíží klasickým pracovním poměrům.
Dovolená
Dohodáři a dohodářky nově získají nárok na dovolenou. Tu budou moci pobírat již po čtyřech týdnech v práci a odpracování alespoň osmdesáti hodin u daného zaměstnavatele. Podmínky se budou nově vypočítávat způsobem, jako by zaměstnanec pracoval na poloviční úvazek.
Pracovníkovi nově vznikne za každých 20 odpracovaných hodin nárok na hodinu a půl dovolené. Výsledek se pak zaokrouhlí nahoru na celé hodiny. Pokud zaměstnanec svoji dovolenou nevyčerpá, bude mu muset zaměstnavatel zbylou náhradu vyplatit.
Novinkou je přiznání takzvaných překážek na straně zaměstnance a z důvodů obecného zájmu. Dohodáři si tak nově budou moct vzít volno například na svatbu. Povinností zaměstnavatele je poskytnout pracovníkovi pracovní volno, a to bez nároku na peníze.
Příplatky za svátky i víkendy
Dohodářstvu stát nově přiznává také nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích či v noci. „Zaměstnavatel bude také muset tyto pracovníky informovat o průběhu práce a sdělovat jim harmonogram práce nejméně tři dny dopředu, nedohodnou-li se jinak,“ uvedl pro web Peníze.cz Adam Hussein ze společnosti BDO Legal.
Hussein také upozorňuje, že pokud se zaměstnanectvo dostaví na předem dohodnutou směnu a na místě zjistí, že byla zrušena, musí mu zaměstnavatel dané hodiny proplatit v plné výši.
Snazší přechod na klasickou smlouvu
Zaměstnanec či zaměstnankyně pracující na dohodu bude také nově moci zažádat zaměstnavatele o přechod na klasickou pracovní smlouvu. Stačí mu k tomu práce po dobu alespoň 12 měsíců a odpracování minimálně 180 hodin. Pokud zaměstnavatel žádost zamítne, musí své důvody pracovníkovi sdělit písemně.
Home office
Těhotné zaměstnankyně, osoby pečující o blízké či rodiče malých dětí budou nově moci požádat o práci z domova. Cílem novinky je pomoci lidem lépe skloubit pracovní a rodinný život. V případě zamítnutí žádosti musí zaměstnavatel*ka svůj krok opět písemně odůvodnit.
Zaměstnanci a zaměstnankyně na home officu nově získají po předchozí dohodě také možnost požadovat po zaměstnavateli proplacení vzniklých nákladů.
Smlouvy v digitální podobě
Novinka přináší také možnost uzavírat smlouvy v elektronické podobě. Po e-mailu bude nově možné vyřídit také různé dodatky či změny smluv. Na základě souhlasu zaměstnance půjde smlouvu „na dálku“ také vypovědět.
Další přesčasy ve zdravotnictví
Součástí novely jsou také změny u pracovníků a pracovnic ve zdravotnictví. Návrh přináší až do roku 2028 možnost delších přesčasů, které nově činí nejvýše osm hodin týdně, u záchranné služby až 12 hodin.