Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková
5. října 2023 13:56
Čas čtení 1:54

Nakažených covidem v Česku přibývá, přidala se i chřipka. Jak nemoci poznat a jaká jsou pravidla pro nakažené?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Nakažených covidem v Česku přibývá, přidala se i chřipka. Jak nemoci poznat a jaká jsou pravidla pro nakažené?
Zdroj: TASR/AP

Podzimní ochlazování tradičně doprovází zvýšený výskyt různých respiračních onemocnění, jako je chřipka, v posledních letech ale i covid. Proto přinášíme shrnutí toho, jak postupovat, pokud se nakazíš, kdy a na co se nechat naočkovat i další cenné rady.

Česko se nachází na začátku sezony respiračních onemocnění. Chřipka se obvykle začíná objevovat na rozhraní října a listopadu. Od roku 2020 svět trápí také onemocnění covid-19, u něhož se v nadcházejícím období také čeká zvýšený počet případů.

Nepodceňovat covid

„V Praze již registrujeme v posledních dvou třech týdnech zvyšující se výskyty covidu. Počet případů se de facto zdvojnásobil. Trend je celorepublikový a podobná situace panuje v sousedních zemích,“ vysvětluje Martina Marešová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále HSHMP). Podle ní je to způsobeno nástupem nových subvariant omicronu, vůči kterým ještě nejsou lidé imunní. Průběh nákazy je však ve většině případů mírný.

20. září 2023 14:45 Čas čtení 0:39 V Česku přibývá nakažených covidem. Vědci se bojí nové varianty pirola. Co o ní víme? V Česku přibývá nakažených covidem. Vědci se bojí nové varianty pirola. Co o ní víme?

Riziko, které nákaza covidem nebo chřipkou představuje, by se však nemělo podceňovat, zejména u zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři, osoby se sníženou imunitou nebo osoby s chronickým onemocněním. „U těchto osob se může vyvinout závažný průběh onemocnění s nutností následné hospitalizace,“ poznamenává Marešová.

Chřipka, nebo „jen“ nachlazení?

Nejčastějšími příznaky chřipky je schvácenost, bolesti hlavy, svalů, dýchací obtíže, kašel, méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou.

Pokud onemocníš chřipkou, poznáš to tak, že ti za dva nebo tři dny nebude lépe jako při běžném nachlazení. Je potřeba se omluvit ze školy nebo práce a nemoc doma pořádně vyležet (cca dva týdny), aby nedošlo k přenosu nákazy, zejména na starší a zranitelné lidi, pro které mohou být tyto nemoci smrtelné.

15. září 2023 8:34 Čas čtení 1:10 S podzimem se do Česka vrací i covid. Jaká nyní platí pravidla pro nakažené? S podzimem se do Česka vrací i covid. Jaká nyní platí pravidla pro nakažené?

První indikátory onemocnění covidem jsou podobné: zvýšená teplota nebo horečka, kašel, obtíže s dýcháním, bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů, ztráta čichu a chuti, únava, průjem, nevolnost, rýma, u dětí se pak mohou vyskytnout zarudlé a napuchlé prsty.

Obecně platí, že pokud máš mírné příznaky onemocnění, začni nejdříve s domácí léčbou a pokus se příznaky onemocnění tlumit běžně prodejnými léky. 

Očkování jako prevence

Pro prevenci nákazou chřipky je podle hygieny nejvhodnější nechat se naočkovat. Vakcíny jsou k dispozici, můžeš kontaktovat svého praktického lékaře, který zařídí vše potřebné. Rizikovým skupinám navíc vakcínu uhradí pojišťovna, ostatní za ni zaplatí. Nejlepší čas nechat se naočkovat je právě teď, na začátku nebo ještě před začátkem chřipkové sezony. Ochrana totiž nastoupí asi až za 14 dní a vydrží šest měsíců až rok. 


Jelikož je populace virem covid již dost promořena, průběhy bývají lehčí. Očkování nebo přeočkování odborníci doporučují především seniorům a osobám s poruchami imunity. „Očkování proti covidu je stále možné absolvovat ve vybraných očkovacích centrech, nicméně bych doporučila obrátit se na praktického lékaře. Ten by měl své pacienty znát nejlépe a umět také poradit, zda je očkování potřebné,“ doporučuje lékařka Martina Marešová.

17. května 2024 8:00 Čas čtení 5:02 Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“ Bez pečiva z obchodu i sladkostí. Vyřadila jsem ultrazpracované potraviny: zmizelo mi akné, ale měla jsem cukrový „absťák“

S prevencí propuknutí nemoci ale může pomoct i dodržování zásad zdravého životního stylu: jíst dostatek ovoce, zeleniny, tedy vitamínů a potřebných živin, dodržovat kvalitní spánkový režim, snažit se vyhýbat stresu, pravidelně sportovat.

Nosit respirátory během chřipkové sezony lékaři doporučují jen zmiňovaným skupinám zranitelných osob, a to zejména při návštěvách zdravotnických zařízení – u lékaře, v nemocnici.

Domů
Sdílet
Diskuse