Astronomové zachytili rychlé rádiové vlny, kterým trvalo osm miliard let, než dorazily na naši planetu. Záblesk trval jen milisekundu.
První rychlý rádiový záblesk se objevil roku 2007, od té doby byly podobných případů detekovány stovky.
Odhalení původu takových vln je obtížné. K jeho vystopování astronomům pomohly radioteleskopy v Západní Austrálii. „Pomocí soustavy antén ASKAP jsme byli schopni přesně určit, odkud záblesk pochází,“ uvedl astronom Stuart Ryder. „Poté jsme použili teleskop v Chile k vyhledání zdrojové galaxie a zjistili jsme, že je starší a (vzdálenější) než jakékoliv jiné dosud nalezené místo původu rychlých rádiových záblesků,“ citovalo astronoma CNN.
Záblesk se jmenuje FRB 20220610A a pochází z oblasti dvou nebo tří galaxií, které jsou v procesu slučování a tvorby nových hvězd. Toto zjištění je v souladu se současnými teoriemi, které naznačují, že rychlé rádiové záblesky vznikají buďto při explozích hvězd, anebo z magnetarů (hvězda s extrémně silným magnetickým polem).
Tento typ vln může být jedinečnou metodou k určení hmotnosti vesmíru. Výsledky současných metod se totiž navzájem neshodují, což naznačuje, že není zahrnut celý vesmírný rozsah. Využitím rychlých rádiových záblesků bude zohledněna i hmota mezi galaxiemi, která byla doposud opomíjena.