Žebříček zveřejnila společnost Economist Intelligence Unit 30. listopadu. Do hodnocení je zapojeno 173 měst z celého světa.
Jako nejdražší města společnost vyhodnotila Singapur a Curych. Žebříček aktualizuje dvakrát ročně a sestavuje na základě analýzy cen 200 produktů včetně potravin, oblečení, benzínu a poplatků za komunální služby.
O druhé místo se dělí New York a Ženeva, za nimi následuje Los Angeles. Celkem tři města z deseti nejdražších jsou ze Spojených států amerických. Mezi evropská nejdražší města patří sestupně již zmíněná švýcarská města Curych (1. místo) a Ženeva (2. místo) následovaná Paříží (5. místo) a Kodaní (6. místo).
1.–2. Curych, Švýcarsko a Singapur, Singapur
3.–4. New York, USA a Ženeva, Švýcarsko
5. Hong Kong, Čína
6. Los Angeles, USA
7. Paříž, Francie
8.–9. Tel Aviv, Izrael a Kodaň, Dánsko
10. San Francisco, USA
Žebříček mapuje i nejlevnější města světa. Na prvním místě se v tomto případě umístilo hlavní město Sýrie Damašek následované hlavním městem Íránu Teheránem.
1. Damašek, Sýrie
2. Teherán, Írán
3. Tripolis, Libye
4. Karáčí, Pákistán
5. Taškent, Uzbekistán
6. Tunis, Tunisko
7. Lusaka, Zambie
8. Ahmedábád, Indie
9.–10. Lagos, Nigérie a Buenos Aires, Argentina
Zvyšování cen?
Zpráva došla k závěru, že ceny zboží a služeb každodenní potřeby meziročně vzrostly v průměru o 7,4 procenta. Podle zprávy jsou náklady domácností na energie a vodu celosvětově nejméně zasaženy inflací z deseti sledovaných kategorií. To naznačuje, že prudký nárůst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu se zmírňuje. Stále ale rostou ceny potravin, protože mnoho výrobců zvýšené náklady přeneslo na kupující.