Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Refresher News Česko
Otevřít v aplikaci RNews
Stáhnout
X
Anna Vondráková
10. ledna 2024 7:21
Čas čtení 1:30

Černý kašel, svrab, spála. V Česku prudce vzrostl počet infekčních onemocnění, čísla mohou dále stoupat

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Za minulý rok přibyly především případy černého kašle, svrabu či spály. Důvodem může být nízká proočkovanost i nedávná pandemie.

Za loňský rok hlásí Státní zdravotnický ústav (SZÚ) 494 případů černého kašle, do budoucna prý čísla ještě porostou. Pro srovnání, za rok 2022 evidoval úřad 96 nemocných. Onemocnění černým kašlem (neboli pertusí) je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti vzhledem k možnému rozvoji závažných komplikací i případnému úmrtí.

7. ledna 2024 10:00 Čas čtení 4:38 Zkusila jsem během menstruace volně krvácet. Co zjistíš, až když odhodíš tampony a vložky? Zkusila jsem během menstruace volně krvácet. Co zjistíš, až když odhodíš tampony a vložky?

Černý kašel se šíří jako běžná respirační nákaza, tedy kapénkami při mluvení, kašlání, kýchání. Ze začátku vypadá jako běžné respirační onemocnění, kašel se však poté opakuje a propuká až v záchvaty. Bez terapie může trvat až šest týdnů.

Až dvojnásobný nárůst případů zaznamenal také svrab. Tam počet nakažených překonal 9 000. „Možných příčin je víc: pokles imunity populace, přelidňování, masivní migrace, zvýšený turismus nebo snížení lékařské bdělosti při epidemiologické prevenci,“ uvedla pro Českou televizi Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. Riziko nákazy hrozí především v kolektivních ubytovacích zařízeních, jako jsou domovy pro seniory, ubytovny nebo i školky. 

Výskyt vybraných hlášených infekcí v České republice za leden až prosinec 2023 v
porovnání se stejným obdobím v předchozích letech:

Diagnóza202120222023
Dávivý kašel, B. pertussis5196494
Spála1671 1506 936
Svrab3 3065 2769 167
Lymeská borrelióza2 8313 5173 270
Virová meningitida70128264
Hepatitida C6629211 301
Infekční mononukleóza7641 3301 380

Zdroj: SZÚ

Téměř sedm tisíc nemocných zasáhla také spála. V roce 2022 přitom SZÚ registroval 1 150 případů, o rok dříve dokonce jen 167. Nárůst čísel nakažených může mít na svědomí nedávná pandemie.

„Nicméně je tady značný počet jedinců, kteří díky tomu, že během covidu to onemocnění neměli, tak v současné době to v uvozovkách dohánějí, a podobně to tedy vidíme i v dalších státech Evropské unie a ve Spojeném království, kde ten zvýšený počet streptokokových invazivních infekcí byl také potvrzen,“ informovala Fabiánová.

21. prosince 2023 6:00 Čas čtení 3:47 Sladké a obézní Česko. Cukr konzumujeme ve velkém, dětem přitom zaděláváme na potíže Sladké a obézní Česko. Cukr konzumujeme ve velkém, dětem přitom zaděláváme na potíže

Nárůst onemocnění však může také souviset s klesající proočkovaností populace. „Proočkovanost dětské populace by měla být na relativně dobré úrovni. Nicméně ukazuje se, že v některých oblastech České republiky jsou určité ‚kapsy‘, které jsou dané tím, že rodiče z různých důvodů posouvají, odkládají nebo odmítají očkování, ať už těch nejmenších dětí, což tedy vidím jako velmi nebezpečné, ale i starších dětí, a právě potom to onemocnění se v takto neproočkovaných skupinách velice rychle šíří,“ upozornila dále v rozhovoru Fabiánová.

Domů
Sdílet
Diskuse