Podle Slezské univerzity sídlící v Opavě budou v následujícím roce z území Česka a Slovenska možná viditelné polární záře. Největší šance spatřit tento úkaz na obloze bude prý na jaře a na podzim.
Polární záře je světelný úkaz, který je typicky viditelný z oblastí na severním či jižním pólu. Letos bychom polární záři mohli vidět i ze střední Evropy. Je to díky tomu, že v roce 2024 se Slunce dostává do maxima své aktivity.
Slezská univerzita zájemcům o sledování polární záře doporučuje, aby sledovali tzv. aurorální monitory, a to buď na webových stránkách SolarHam či SpaceWeatherLive, nebo v mobilní aplikace Aurora Alerts.
Univerzita dále doporučuje těm, kteří by ji chtěli spatřit, aby byli nejvíce v pozoru na jaře a na podzim, kdy bude šance vidět polární záři z našeho území nejvyšší. Pozorovatelé ale nemají očekávat, že bude záře vidět stejně jasně jako v severských oblastech. Z území střední Evropy jsou záře obvykle zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře světelného znečištění z měst.
Univerzitní fyzikální ústav ale upozornil, že i když NOAA (Národní úřad pro oceány a atmosféru, USA) modeluje pohyby slunečního větru a hustších oblaků nabitých částic, nelze tyto modely brát za směrodatné. „Tedy je-li předpovězeno, že například oblak doletí k Zemi ve 21 hodin, opravdu nečekejte, že úkaz ve 21 hodin nastane!“ uvádí.
Modelování pohybu slunečního větru je totiž velice obtížné a vychází vesměs jen z dějů na Slunci a stavu jeho a zemského magnetického pole. „Sluneční vítr ale k Zemi putuje až dva dny a za tu dobu může na své pouti změnit své vlastnosti (rychlost, intenzitu, ale i směr). Polární záře se tedy nedají předpovídat s jistotou, pouze v hodnotách pravděpodobností,“ dodává ústav.
Silnou polární záři mohlo obyvatelstvo Česka pozorovat loni v listopadu. Nejlépe pozorovatelná byla v jižních Čechách, na Vysočině nebo na jižní Moravě.