Životnost svého oblečení dokážeš prodloužit správným zacházením. Jak správně prádlo vyprat, vyžehlit nebo vysušit? Podle symbolů, které najdeš na štítku. Ukážeme ti, co znamenají.
„Nedodržení pokynů péče o oblečení, které doporučuje výrobce, přináší totiž svá rizika. Oblečení se může o číslo srazit, ztratit tvar nebo se mohou zaprat barvy,“ uvedl Adam Rožánek z obchodu Trenýrkárna.cz.
Co jednotlivé symboly znamenají?
Vanička – praní
Když na štítku najdeš vaničku, znamená to, že můžeš oblečení prát v pračce. Ale pozor, pokud se u vaničky objeví ruka, měl*a bys prát prádlo ručně. V symbolu navíc buďto podle číslice, anebo počtu teček poznáš, kolik má mít voda v pračce stupňů. Jedna tečka znamená maximálně 30 stupňů, dvě tečky maximálně 40 stupňů a tři tečky maximálně 50 stupňů. No a aby to nebylo jednoduché, tak se ještě pod symbol malují čáry, které značí prací cyklus. Čím více jich tam je, tím jemnější praní oblečení potřebuje.
Čtverec s kruhem uprostřed – sušení
Symbol říká, že je prádlo možné sušit v bubnové pračce. I tady se aplikuje značení pomocí teček. Jedna znamená, že oblečení musíš sušit při nejnižší teplotě. Dvě tečky uprostřed kruhu vyznačují sušení při běžné teplotě a tři tečky sušení při nejvyšší teplotě. Pokud je symbol plně vybarvený, tak prádlo můžeš sušit jen za studena.
Žehlička
Vyžehlení prádla, které k němu není uzpůsobené, může způsobit velkou škodu. Výrobci tak na štítcích pomocí znaku žehličky naznačují, jakým způsobem máš oblečení žehlit. Stejně jako u sušení a praní se tečky zabývají stupni. Čím víc teček, tím vyšší teplotě můžeš prádlo při žehlení vystavit.
Dalším symbolem je trojúhelník, který odkazuje k bělení. Pokud tento znak na oblečení najdeš, můžeš ho bělit. U geometrických útvarů ještě zůstaneme, protože se můžeš setkat i s kruhem. Ten symbolizuje profesionální čištění a jeho různé druhy podle písmen, které má uvnitř. Pokud jakýkoliv z výše zmíněních symbolů bude na štítku přeškrtnutý, tak je úkon zakázán.
Jak je to s menstruačními kalhotkami?
Při praní menstruačních kalhotek bys měl*a používat radši tekutý prací gel, nikoliv sypký. Ten může ucpat nepropustnou membránu, která je jejich základem. Navíc nesmíš používat aviváž. Co se týče teploty praní, každý výrobce vyžaduje trochu jinou, takže si ji zkontroluj přímo na štítku.