Francie se v pondělí stala první zemí světa, která má ve své ústavě garantováno právo žen na interrupci. Přelomový zákon přijali tamní zákonodárci na společné schůzi obou komor parlamentu, která se konala v historických kulisách zámku ve Versailles.
Jak informuje stanice ČT24, zákon byl přijat drtivou většinou 780 ku 72 hlasům. „Ano, časy se změnily. Udělali jsme pokrok v rovnosti i svobodě slova. Francouzkám říkáme, že nikdy neustoupíme,“ uvedla po hlasování předsedkyně Národního shromáždění Yael Braun-Pivet. Přijetí ústavního zákona přivítal také prezident Emmanuel Macron, který veřejnost vyzval k oslavám. Proti naopak byly organizace bojující proti potratům.
Zprávy z Francie přicházejí v době, kdy v mnoha zemích světa dochází k odpírání či zpochybňování práva žen na interrupci. Francouzský prezident přijetí ústavního zákona avizoval již loni u příležitosti Mezinárodního dne žen, tedy asi rok poté, co Nejvyšší soud USA zrušil rozsudek v kauze Roe versus Wade, který stanovil plošné právo na potrat ve všech státech USA. Právě toto přelomové rozhodnutí přimělo aktivisty k vyvinutí tlaku na veřejné činitele, aby toto právo zakotvili v ústavě.
Interrupce jsou ve Francii legální od roku 1974. Přijetí ústavního zákona mělo ve Francii širokou společenskou podporu, podle průzkumů veřejného mínění podporuje ústavní zakotvení práva na potrat asi 80 procent Francouzek a Francouzů.