Kvůli klimatickému jevu El Niño zažije Karibik, Bengálský záliv, Jihočínské moře a části Aljašky s Amazonií nejteplejší dvanáctiměsíční období v historii.
„Extrémy teplot jsou škodlivé pro lidské zdraví a zvyšují riziko vzniku požárů. V oceánech zvyšují riziko mořských vln veder, které poškozují mořské ekosystémy, rybolov a korály,“ cituje portál VTM Michaela McPhadena, vědeckého pracovníka z Pacifické laboratoře pro mořské prostředí při Národním úřadu pro oceán a atmosféru USA.
Teploty se zvyšují díky globálnímu oteplování způsobenému emisemi ze spalování fosilních paliv. Od poloviny roku 2023 je však ovlivňuje také silná fáze El Niño. Způsobuje, že se teplá voda po hladině Tichého oceánu šíří směrem k Jižní Americe, čímž rostou teploty na pevnině.
O 1,1 až 1,2 stupně více
Vědecký tým McPhadena přišel na to, že se síla El Niña bude řadit mezi pět nejsilnějších od roku 1950. Průměrná globální povrchová teplota se od července 2023 do června 2024 zvýší o 1,1 až 1,2 stupně oproti průměru z let 1951 až 1980. Zvýšení teplot kvůli El Niñu může vést k bezprecedentnímu oteplení po celém světě.