Na českém realitním trhu se objevil nový podvodný fenomén zvaný flipování. O co jde a jak ho poznáš?
Při flipování lidé vykupují podíly na nemovitostech s cílem ovládnout celé byty nebo domy, které poté rychle přeprodají. „Jakmile šmejdi zjistí, že na nějaké nemovitosti vznikl spoluvlastnický podíl, osloví spoluvlastníky s žádostí o rychlé odkoupení,“ řekl Martin Ladyr, zakladatel a majitel realitní společnosti SWORP.
Obecně na vykupování podílů není nic špatného, problém ale nastává ve chvíli, kdy takoví lidé útočí na staré nebo nezkušené vlastníky. Ti jim jsou schopni svůj podíl prodat výrazně pod cenou. Skupování nemovitostí nepraktikují jen lidé samostatně, existují na to i firmy.
„Reálný je třeba případ, kdy společnost koupila podíl na nemovitosti a poté oznámila
ostatním spoluvlastníkům, že si přeje zrušit spoluvlastnictví, a navrhla odkup jejich podílů, a to zhruba za čtvrtinu ceny, než kolik činila cena podílu,“ uvedla advokátka Iveta Klimešová, která poškozené v těchto případech zastupuje.
Pokud spoluvlastníci na hru firem nepřistoupí, tak se je k tomu snaží různými způsoby donutit. Buďto je vyzvou, aby jim umožnili využívat nemovitost, vyžadují pronájem jednotky třetí osobě, nebo tam nastěhují nepříznivé osoby. Pozici spoluvlastníků ještě zhoršila legislativní novelizace, která zrušila povinnost předkupního práva pro spoluvlastníky nemovitosti.